Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Vše je jinak: v černé díře nezmizí úplně vše

Přiznal omyl, prohrál sázku, a přece ho možná čeká triumf. Proslulý fyzik a autor Krátké historie času Stephen Hawking nyní reviduje sám sebe a uznává, že z všepohlcujících černých děr, roztroušených po vesmíru, vychází informace o tom, co se děje uvnitř. Teď jen musí přesvědčit své kolegy, že platí něco, co dosud sám popíral.

Černé díry, místa vesmíru s obrovskou hustotou a přitažlivostí, odkud unikají i nejmenší částice a podčástice jen obtížně, lákají pozornost vědců už dlouho. "Dříve se soudilo, že když něco spadlo do černé díry, odešlo to a je to ztraceno až na svou váhu a spin (hybnost částic)," řekl rádiu BBC Hawking. On sám však před 28 lety zjistil, že černé díry přece jen něco vydávají - fyzici tomu nyní říkají Hawkingovo vyzařování. Černá díra při něm velmi pomalu ztrácí svou obří hmotnost.

Hawking i další vědci však považovali unikající fotony, neutrina a jiné podčástice za "okrajový a jednotvárný" jev. To dovedlo anglického fyzika k paradoxu s obrovskými důsledky: pokud by jeho teze platila, vesmír by byl nepředvídatelný. Jak řekl Hawking, "nemohli bychom si být nikdy jisti minulostí ani předvídat budoucnost", pokud by nezvyklé podmínky uvnitř černých děr dokázaly skutečně "smazat" informace o tom, co do nich přichází, a propouštěly jen hmotu bez minulosti. Nyní Hawking tvrdí, že nějaké informace odsud přece jen unikají. "Můžeme si tedy být jisti minulostí a předvídat budoucnost," ujišťuje.

Podle cambridgeského fyzika Gaye Gibbonse tkví jeho řešení v tom, že "horizont událostí", který obklopuje černé díry a skrývá je před světem, není zcela přesně vymezen. Slavný fyzik narážel už léta na kritiku své teze o zániku informací v černé díře. Americký fyzik John Preskill se s ním před lety dokonce vsadil, že tento jeho závěr neplatí. Musel však čekat, než Hawkinga začne vyvracet sám Hawking.

(mcm)

(MFDNES)



Zpátky