Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2004


Pozor na Kerryho, varují novináři v Německu

Do boje proti iluzím o prezidentském kandidátovi Johnu Kerrym vytáhli někteří žurnalisté. Ve svých knihách ho líčí například jako "prkenného šplhouna". Prý existují o Johnu F. Kerrym mnohé iluze, zvláště v Německu. Mnozí věří, že vítězství Kerryho nad nynějším prezidentem USA Georgem Bushem ve volbách 2. listopadu by znamenalo konec transatlantických neshod. Proto hned několik nových biografií o Kerrym, které se teď dostávají na německý trh, upozorňuje na to, že senátor z Massachusetts se v zahraniční politice nijak od tolik kritizovaného Bushe neliší.

Příznačný je nejnovější bonmot z Washingtonu, který na otázku, kdo se nejvíc obává toho, že Bush nebude znovu zvolen, odpovídá: Zaprvé filmař Michael Moore, který už by nemohl vydělávat další miliony tím, že by na Bushe útočil. Zadruhé senátorka Hillary Clintonová, která bude mít vyhlídky na vlastní prezidentskou kandidaturu za demokraty v roce 2008 jen tehdy, když bude Bush zvolen na druhé funkční období. A konečně německý kancléř Gerhard Schröder nejen proto, že pouze setrvání Bushe v úřadu mu dává šanci, že by snad přece jen mohl pomocí antiamerické karty znovu vést volební boj, ale i proto, že prezident Kerry by ho mohl přivést do velkých politických rozpaků.

"Stane-li se Kerry skutečně americkým prezidentem, měli by se Evropané připravit na nemilá překvapení," píše například washingtonský dopisovatel listu Süddeutsche Zeitung Wolfgang Koydl ve své knize John Kerry - nová politika světové velmoci? Upozorňuje mimo jiné na to, že Kerryho ujišťování, že chce znovu oživit staré svazky, by mimo jiné znamenalo, že by žádal Paříž a Berlín o peníze a možná i o vojáky pro Irák.

Ostrý pohled na Kerryho osobnost nabízejí také tři reportéři listu Boston Globe z jeho domovského státu Massachusetts. Michael Kranish, Brian Moony a Nina Eastonová v knize John F. Kerry - Vyzyvatel podrobně líčí životní etapy tohoto muže jako nanejvýš rozporné osobnosti. Na jedné straně jako člověka z uznávaného diplomatického rodu, vzdělaného, hovořícího několika jazyky, šarmantního a sportovně založeného, na straně druhé jako muže, který se jen s námahou snaží přiblížit lidem, má potíže s rétorikou a působí často prkenně, není schopen nadchnout a v době studií na prestižní Yaleově univerzitě vzbuzoval víc odpor než obdiv. A to se v letech jeho působení v Senátu v zásadě nezměnilo.

Poukazují také na rozpornost Kerryho postojů v klíčové otázce volebního boje - válce. Vyznamenaný veterán z Vietnamu, který se dobrovolně hlásil do armády, se v roce 1970 stal jedním z nejostřejších kritiků vietnamské války. V roce 1991 hlasoval proti první irácké válce, ale později ji ospravedlňoval a chválil. V roce 2002 naopak hlasoval pro druhou iráckou válku - ale teď ji tvrdě odsuzuje. Ani v knize Friedricha Mielkeho John F. Kerry - americká biografie nechybějí velmi kritické a tvrdé zmínky o prezidentském kandidátovi, přestože autor nijak neskrývá své sympatie pro tohoto "nositele nadějí". Konstatuje například, že Kerryho kritici mu vyčítají oportunismus, bezzásadovost, samolibost, šplhounskou horlivost a vrtkavost.

(čtk)

(MFDNES)



Zpátky