Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Proč padlo Domino ?

Josef Greš

Minulou středu (01. 08. 2004 - pozn. red. CS-magazínu) čekalo na čtenáře slovenského týdeníku Domino-fórum nemilé překvapení. Nové číslo nevyšlo – bez vysvětlení. Že kritické periodikum, které proslavily jeho spory s premiéry Mečiarem a Dzurindou i někdejším šéfem tajné služby Ivanem Lexou, zápasí o přežití, věděli všichni. Tak náhlý konec však nečekal nikdo.

Ve stávající podobě vycházel časopis od roku 1997, jeho kořeny však sahají až do roku 1991. Tehdejší Domino-efekt založil se svými přáteli košický novinář Peter Schutz, proslulý krom jiného tím, že se nebál Vladimíra Mečiara a slovenské národovce častovat mimořádně ostrými komentáři i v dobách jejich největší moci. Náklad útlého týdeníku však rychle klesal, až v druhé půli 90. let zašel na úbytě.

O vzkříšení značky se postaral bratislavský spisovatel, novinář a bývalý disident Martin Šimečka, dnešní šéfredaktor deníku SME. Nové Domino-fórum mělo ještě větší ambice. „Rozšířili jsme obsah o rubriky věnované ekonomice, civilizačním otázkám a kultuře a přidali pravidelný rozhovor,“ vzpomíná Ján Štrasser, zástupce šéfredaktora nového Domina. V roce 1998, těsně před volbami, kdy opozice a média stály v jednotném šiku proti Mečiarovi, Domino-fórum dostálo novinářské cti a jako jediné zveřejnilo veřejné tajemství, že protimečiarovská opozice vedená Mikulášem Dzurindou nabízí žurnalistům úplatky za příznivé články.

Svou odvahu prokázalo Domino ještě mnohokrát. V posledním roce například svádělo souboj s ministrem hospodářství Pavolem Ruskem: jako první zveřejnilo utajovanou nevýhodnou smlouvu, kterou Rusko uzavřel s korejskou automobilkou KIA/Hyundai, a varovalo před jeho snahou prodat Slovenské elektrárny ruskému polostátnímu gigantu RAO JES.

Domino-fórum sice stabilně kupovalo kolem deseti tisíc lidí, dokázalo však přilákat jen minimum inzerentů. Dlouho vycházelo v rámci slovenského vydavatelství Petit Press, jemuž patří deník SME. Před třemi lety ale do podniku vstoupil německý mediální koncern Passauer Neue Presse (v Česku vlastní vydavatelství Vltava Labe Press, které vydává krajské a okresní deníky) a nijak se netajil tím, že prestižní, ale ztrátový intelektuální týdeník je pro něj nezajímavý.

Tehdejší šéfredaktor Domina Štefan Hríb se pokusil časopis zachránit. Spolu se svým známým, vlastníkem reklamní agentury, založili malé vydavatelství a počátkem loňského roku celé Domino převzali. Situace se však nezklidnila. Letos v únoru vyšlo najevo, že Hríb a jeho známý jen kryjí hlavního investora – prakticky neznámou slovenskou podnikatelku Silvii Prepirovou. Redaktoři svému šéfovi vyčítali, že je záměrně udržoval v omylu, ten se bránil, že Prepirová si přála zůstat v anonymitě a zavázala ho mlčenlivostí. Prudká hádka skončila Hríbovým odchodem. Třetím a posledním šéfredaktorem se stal bývalý předseda slovenského parlamentního výboru pro evropskou integraci František Šebej. „Paní Prepirová se nás tehdy snažila přesvědčit, že se všechno obrátí k dobrému,“ říká Ján Štrasser, do minulého týdne zástupce šéfredaktora. „Jenže se ukázalo, že novinám vůbec nerozumí. Vydavatelství neplnilo sliby a úplně přestalo vyplácet honoráře externistům, takže autorský okruh se začal rozpadat.“

Redakční tým podal výpovědi ke konci srpna a v čísle, jež se mělo minulou středu objevit na pultech, se chtěl rozloučit se čtenáři. Distribuci již vytištěného čísla však zastavila majitelka. „Obsahovalo nepravdivé a neobjektivní informace, které by poškodily vydavatele,“ objasnila v deníku SME. Na dotaz Respektu, o jaké informace šlo, už odmítla odpovědět: „Na detaily teď není vhodný čas.“ Redaktoři mají za to, že majitelce vadil vysvětlující editorial. „Končíme proto, že už nedokážeme zabezpečit takové autorské zázemí a takovou úroveň příspěvků, kterou od Domina právem očekáváte,“ stálo v něm.

Samotný redakční tým však možná ještě nekončí. Bývalý šéfredaktor Hríb chce do konce roku spustit nový týdeník podobného typu.

(Respekt)



Zpátky