Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Dvakrát o policejních zásazích

Ivan Klíma

Dostal jsem mailem otevřený dopis adresovaný premiérovi. Dopis protestuje proti policejnímu zásahu vůči technoparty u Boněnova na Tachovsku. Jsou v něm invektivy typu "otevřený fašismus, který nastolila vaše odporná vláda" či "fízlovský trend, který směřuje k fašizaci naší země". Tyto hysterické výkřiky (připomínající leda stalinský boj proti sociálním demokratům coby sociálfašistům) jsem nepodepsal. Považuji zneužívání termínů jako fašismus či holocaust za nebezpečné; v případech, kdy by mohlo být namístě, už je totiž nikdo nebude vnímat.

Téhož dne mi mailem psala také přítelkyně mé ženy, humanitární pracovnice paní Věra. 7. srpna nedaleko Čerčan, v zahradě restaurace Baštírna, narazila na sešlost asi stovky neonacistů. "V úžase jsem hleděla na tetování muže, který měl na zádech vyobrazeného Hitlera... Bylo horko a po restauraci se suverénně pohybovali neonacisti s hákovými kříži a podobnými nacistickými symboly vytetovanými na pažích či na mohutných hrudnících." Když ještě vyslechla sborově zpívanou nacistickou hymnu, rozhodla se, že zavolá policii a oznámí trestný čin propagace nacismu a svoji ochotu dosvědčit, co viděla a slyšela.

Orgán ji vyslechl. "Pak jsem byla mnohokráte přepojována, až asi po hodině policie zjistila, že Baštírna patří pod Velké Popovice. Tam sice byli ochotní, ale k velké aktivitě se neměli. Až moje prohlášení, že budu kontaktovat televizi, jejich postup zrychlilo. Řekli mi, že tam posílají policejní vozy a že mi dají vědět, jak to dopadlo." Samozřejmě se neozvali. Když posléze paní Věra znovu zavolala, sdělili jí, že policie na místo dojela, zkontrolovala doklady a zjistila, že není proč zasahovat.

Neonacisté, v tom se zásadně liší od příznivců techna, jsou vyznavači jedné z nejodpornějších ideologií. Její rasistické zásady nejen vyznávají, ale také v mezích svých možností v životě uskutečňují. Jejich činnost, ať se kryje jakýmkoliv způsobem (koncertem či sportovní akcí), je podle našich zákonů trestná. Připadá mi, na rozdíl od autorů dopisu předsedovi vlády, že naše policie raději nejedná než jedná. (Ani v případě technoparty se přece nechovala příliš aktivně. Několik dní jen přihlížela a oznamovala, že nehodlá zasáhnout, pokud nenalezne důkazy o nějakém protizákonném jednání. Zasahovala - zřejmě se zbytečnou tvrdostí - až když nájemce pozemku oznámil, že bude kvůli její nečinnosti žalovat stát.)

Zatímco v případě technoparty policie může vysvětlovat svůj zásah zákonnými důvody, její obvyklá benevolence vůči neonacistům je stěží vysvětlitelná.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky