Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Už jen Paříž slaví zapomenutý den D

Michal Mocek

Také v Provence se vylodily statisíce vojáků, velká operace však zůstává ve stínu invaze v Normandii. Na pláže jihofrancouzské Riviéry nezavítá tuto neděli ani nejdůležitější prezident světa, ani britská královna. Ba ani německý kancléř, který má tak rád společnost válečných vítězů, ke břehům Provence nedorazí. Veteráni, kteří tu před šedesáti lety prožili svůj "zapomenutý den D", to považují za trochu nespravedlivé - jejich krev přece nebyla o nic méně červená než krev vojáků vyloděných v Normandii a také smrt byla všude stejná.

"Vylodění v Normandii bylo velkolepou operací, kterou každý zná a na niž se vzpomíná s velkou slávou. A pak je tu vylodění v Provence, které je téměř zapomenuté," řekl agentuře AP francouzský historik Andre Kaspi. "Zapomenutý den D" - to byla operace Dragoon, při níž se východně od Toulouse, v oblasti Saint-Tropez, vylodily statisíce spojeneckých vojáků. "Možná to (vylodění v jižní Francii) odsunuly stranou velké boje na severu," domnívá se na AP štábní šikovatel John Shirley z americké 3. pěší divize, účastník operace Dragoon. Na severu Francie se spojencům podařilo počátkem srpna 1944 prolomit německou frontu a v okolí městečka Falaise tehdy vrcholila velká tanková bitva.

Nicméně zapomínání na Provence bylo snadnější i z jiných důvodů. Třebaže první vyloďovací vlnu tvořily i zde americké divize, za nimi nešli ani Britové, ani Kanaďané, nýbrž francouzské síly. Ty tvořily většinu vysazených vojsk a značná část této většiny pocházela z arabské nebo černé Afriky. Čtyřicet tisíc Arabů a černochů také při osvobozování Provence padlo.

Vzdor velkému nasazení koloniálních jednotek bylo vylodění na Riviéře něco jiného než den D v Normandii, na němž se Francouzi téměř nepodíleli. V Provence byli a bylo jich hodně. Podle Kaspiho byla proto operace Dragoon "důležitá nejen ze strategického hlediska, ale i z pohledu Francie". Výsadek na Riviéře mohl vypadal až příliš snadno: moře bylo tiché, nebe modré a počasí krásné. "To bylo plus - nikdy jsme neměli vlhko v nohách," řekl AP nadporučík George Burks, který sloužil ve stejné divizi jako Shirley. Provence byla prostě opak Normandie, kde špatné počasí představovalo jednu z hlavních hrozeb pro invazní síly.

Přitom operace Dragoon proběhla hladčeji a přinesla rychlejší úspěch než invaze v Normandii. Tam Němci zdržovali postup spojenců dva měsíce, zatímco v Provence se jejich odpor zhroutil za pár dní. Vylodění začalo v noci na 15. srpna 1944 a už 17. srpna dal jinak neústupný Adolf Hitler rozkaz ke stažení německých vojsk. Dva týdny po vylodění ovládli Spojenci klíčové přístavy Toulouse a Marseille. Rychlost postupu vojáky fascinovala. "První měsíc jsem byl překvapen, jak rychle jdeme vpřed," vyprávěl Burks. Zisk Toulouse a Marseille byl hlavním přínosem operace Dragoon. Přístavy v Normandii byly totiž zničeny nebo je drželi Němci. Zato přes dobytý jih začaly rychle proudit zásoby pro Spojence v celé Francii.

Vzdor tomuto úspěchu vzpomínají na Provence kromě veteránů už jen Francouzi a jejich někdejší kolonie. Do poct pro jejich padlé vojáky se přitom dodnes vkrádá hořkost z pozdějších střetů. Mají Francouzi připomínat padlé Alžířany, když Alžírsko nechce uctít památku desetitisíců vlastních lidí, "harkiů", kteří se v krvavé válce o nezávislost postavili na stranu Francie?

I bývalé kolonie mají výhrady. Prezident Pobřeží slonoviny neviděl "důvod oslavovat bratrství ve zbrani" po zásahu Francie do občanské války v jeho zemi. Jen tuniský prezident to vidí jinak. Oslavy v Provence chce navštívit, neboť "naše role v osvobození Francie nám dala pocítit svobodu a podnítila naše vlastní hnutí za nezávislost".

(MFDNES)



Zpátky