Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2004


Rowland Hill aneb Poštmistr šlechticem

Matěj Stropnický

Kdo vymyslel poštovní známky? Prvotní nápad, tak jako u řady jiných vynálezů, dostalo více lidí: ve třicátých letech 19. století s ním nezávisle na sobě přišli například skotský knihtiskař James Chalmers, rakouský poštmistr slovinského původu Vavřinec Košir nebo poručík švédské armády Curry Gabriel Treffenberg. Prosadit ho do života však dokázal jediný – anglický učitel Rowland Hill. První známky světa z května 1840 proto mají hodnotu jedné a dvou pencí a nesou portrét královny Viktorie.

Do té doby se cena za přepravu počítala podle váhy zásilky, vzdálenosti a použitého druhu přepravy (jízdní či pěší kurýr). Výpočet byl složitý a nepředvídatelný, proto zásilku vždy hradil adresát. Říká se, že Rowland Hill byl jednou na svých cestách po Skotsku svědkem toho, jak servírka v zájezdním hostinci odmítla převzít dopis od bratra v Londýně v hodnotě tři a půl šilinku s tím, že je to půlka jejího týdenního platu. Poštmistr musel dopis vrátit zpět. Servírka však poté vysvětlila Hillovi, že je s bratrem dohodnuta, že nepřevzatý dopis vždy znamená „jsem v pořádku“.

Hilla to inspirovalo k systému založeném pouze na kritériu váhy, v němž by se předem platila známka. Aby nemohla být lepena na dopisy opakovaně, doporučil ve spise „Poštovní reforma, její důležitost a využití“ označovat ji během přepravy razítkem. Britský generální poštmistr William Lichfield prý o nápadu prohlásil, že „větší hloupost nikdy nečetl“. (Hillovu švédskému soupeři Treffenbergovi pro změnu parlamentní komise zamítla obdobný návrh s tím, že nelze chtít za doručení platbu předem, neboť „odesílatel by se dostal do nepřímé závislosti na poctivosti příslušného poštmistra“.)

Reformátor se nevzdal a díky jeho vytrvalé korespondenci s úřady pronikl spis až na stůl kancléře státního pokladu Francise Baringa – toho novinka zaujala a prosadil ji v parlamentu. Výsledek? Zavedením známek se doručování zrychlilo a zlevnilo (běžný dopis stál jednu penci, asi jako výtisk novin), změna tak byla výhodná pro stát i pro občany. Coby známý a oblíbený reformátor nastoupil Hill do státní správy. Královna Viktorie mu udělila šlechtický titul, v letech 1856–64 byl generálním poštmistrem.

Od smrti sira Rowlanda Hilla (1795–1879) uplynulo 125 let. Je pohřben ve westminsterském opatství, ve společnosti nejvýznamnějších osobností britských dějin.

(Respekt)



Zpátky