Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Čeští piloti se sešli s izraelskými žáky, jimž pomohli bránit vlast

Jan Gazdík

Kdo se domnívá, že ví, co je to vděk, pozná, jak velmi se mýlí, až při setkání s Izraelci, jimž Češi v roce 1948 pomohli, aby jejich sotva vzniknuvší stát nesmetly do moře egyptské tanky.

Noriho Harela učil tehdy v Liberci Egon Skála létat se stíhačkou. Po šestapadesáti letech se ti dva opět setkali. "Jediní Čechoslováci vyslyšeli tenkrát naše prosby o pomoc dali nám zbraně a vycvičili nás. Nebýt toho, nemluvili bychom dnes spolu," říká Nori Harel. A vděk Izraelců jde ještě dál, takže jen ledabylým gestem mávnou rukou nad jinou epizodou vzájemných vztahů. Tentýž stát a titíž lidé, kteří Izraeli ve smrtelné hrozbě v osmačtyřicátém pomohli, totiž jen o několik let později školili a dodávali zbraně Egyptu. Zemi, jež s Izraelem vedla válku.

"Už tenkrát jsme věděli, že naši učitelé stojí tentokrát proti nám. Ale nezazlívali jsme jim to - voják si protivníka nevybírá. O to se starají politici, a ti také Skálu, Bílka, Malého či Prokopce do Egypta nakomandovali," vysvětluje Harel. Ani v těch nejtěžších chvílích války v Suezu prý Izraelci necítili k Čechoslovákům zášť. Velitel izraelského letectva Herzle Bodinger říká: "Stále jsme k nim cítili ten obrovský vděk. Po druhé světové válce jste nás jako jediní nenechali v zoufalé situaci na holičkách. Vše, co přišlo potom, už pro nás není vůbec důležité."

Egyptské tanky byly v osmačtyřicátém jen padesát kilometrů od Tel Avivu a nebylo síly, jež by je zastavila. Izrael postrádal těžkou výzbroj. Měl jen turistická plátěná letadla. "Vsadím se, že nevíte to, co snad každé dítě v Izraeli," zkouší Bodinger. "Když se totiž egyptské tanky valily na Tel Aviv, přišly z Československa na poslední chvíli moderní stíhačky. Přes noc jsme je smontovali a ráno jsme egyptské obrněnce napadli," líčí letec zlom v bojích o záchranu Izraele.

Egypťané byli prý v šoku z toho, že je napadlo tak silné letectvo. Útok zastavili a stáhli se. Na mostu, k němuž tenkrát dojeli, je dodnes pamětní deska s nápisem "Až sem Ad halom".

Jen čeští piloti jsou ke svým izraelským žákům poněkud zdrženliví. "Válka je svinstvo. Staví proti sobě lidi, kteří by jinak proti sobě stát ani nechtěli," vysvětluje Egon Skála důvody rozpaků. Jen stíhaček dodalo Československo v roce 1948 Izraeli 85 a vycvičilo 200 letců.

(MFDNES)



Zpátky