Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Spor o pomník: uctít i komunisty?

Libor Hruška

Výtvarník David Černý, známý odpůrce komunistů, se postaral o pořádný skandál. Černý, který mimo jiné spolupořádal i koncert S komunisty se nemluví, je autorem návrhu pomníku obětí odboje. A prohlásil: "S tím nemám problém. Mrtvý komunista, dobrý komunista."

Dva vlnící se ocelové státní prapory, v nich 150 tisíc otvorů ve tvaru lidských tváří, jež mají připomenout počet českých obětí druhé světové války. Tak vypadá vítězný návrh pomníku obětem druhého odboje. Dílo kontroverzního výtvarníka Davida Černého se má již za necelý rok stát novou dominantou parku v Praze na Klárově. Slavnostní odhalení je stále plánováno na oslavy šedesátého výročí konce války v květnu 2005.

Nyní se však situace okolo stavby pomníku značně zkomplikovala. Proti vítěznému návrhu vystoupil Český svaz bojovníků za svobodu, který vybudování památníku prosazuje. Zástupci svazu se cítí pohoršeni některými výtvarníkovými výroky na adresu komunistů, a tak se písemně obrátili na radnici Prahy 1, aby Černého návrh nahradila jiným. Své výhrady však vysvětlují především nespokojeností s technickou stránkou návrhu.

Před měsícem, kdy Černý ve výběrovém řízení zvítězil, však nikdo z nich neprotestoval. "Se zástupci svazu jsem se nedávno sešel. Říkali, že se jim návrh líbí a že s jeho provedením souhlasí," uvedl Černý. "Důvodem změny jejich názoru jsou zcela nepochybně moje nedávné výroky o komunistech. Musím ale znovu zdůraznit, že si všech jednotlivců, kteří se za války dokázali postavit zlu, nesmírně vážím," dodal.

Radnice Prahy 1, která výběrové řízení zadala, zatím oficiálně stížnost svazu nedostala. "Až dopis dostanu, předložím ho radě k jednání," řekl starosta Prahy 1 Vladimír Vihan, který se přiklonil spíše na stranu Českého svazu bojovníků za svobodu a některé Černého názory označil za skutečně urážející.

Rozpor mezi nonkonformním výtvarníkem a pamětníky odboje vyvolaly také spory o počet českých obětí druhé světové války. Černý již dříve v jednom z rozhovorů uvedl, že obětí bylo přibližně 150 tisíc. Český svaz bojovníků za svobodu však udává počet více než dvojnásobný. "Když se něčím vážně zabývám, tak si o tom samozřejmě zjišťuji podrobné informace. Počty obětí jsem konzultoval s mnoha odborníky a z toho jsem vycházel," řekl sochař. K jím uváděnému počtu se přiklánějí i odborníci z Vojenského historického ústavu. "Číslo 360 tisíc je počet, který se stanovil těsně po válce, ale realita asi bude někde jinde," řekl pracovník ústavu Michal Burian s tím, že v neexistenci přesného počtu obětí vidí dluh českých historiků.

(MFDNES)



Zpátky