Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Vegetariánské

Vlastimil Marek

Synovec chtěl, abych ho vzal do kina na třetí díl Pána prstenů. Já ale nešel a nepůjdu, protože již při sledování druhého dílu jsem trpěl opisnou krutostí neustálých válek bojů přepadů a útoků (a to jsem si to z bezpečnostních důvodů pustil jen na videu, abych mohl tuhle dokonalou prezentaci násilí kdykoliv vypnout a odpočinout si). Tolik mrtvol člověk dnes na jednom místě nenajde snad ani v televizních novinách. Prostě maso. Nic pro vegetariány.

Pána prstenů totiž psal Tolkien pod dojmem a z obav z nacismu a války. Jenže jsem si jist, že kdyby žil, a kdyby věděl, co dnes víme tom, jak funguje, respektive nefunguje člověk, který je naprogramován (porodem, výchovou, médii) negativně, rozhodně by protestoval proti takové glorifikaci násilí, boje a smrti, jakou představuje filmové zpracování jeho trilogie.

A tak u příležitosti Světového dne vegetariánství (1. října) navrhuji: co kdyby velké společnosti začaly vyrábět filmy pro vegetariány?

Právě tak by člověk mohl mít možnost (zanedlouho to díky digitální TV bude i u nás technicky snadno proveditelné) zvolit i „bezmasou“ verzi televizních novin, a i časopisy a deníky by mohly mít svou vegetariánskou verzi. Těch původně jen několik procent našich od přírody úchylných milovníků „masa“ v médiích by si stále přišlo na své, ale my ostatní bychom si konečně mohli zvolit to, co je přirozené a většinové. Někdo to rád horké, ale jiný vegetariánské. V tomto smyslu je vysílání televizí (a zaměření novin a časopisů) naprosto „nevyvážené“. Všude se upřednostňuje „maso“. Jak k tomu přijdeme my „vegetariáni“?

Kam tato eskalace násilí a „masa“ vede a povede jasně naznačuje i americký „nejúspěšnější seriál všech dob“ (24 hodin), který je takovou thrillerovou červenou knihovnou. Scénáristé asi mezi sebou soutěžili o nejnepravděpodobnější a nejnegativnější zápletku, a aby si současný, tolika horory a thrillery (bondovky jsou proti tomu venkovská selanka) přišel na své, zapletli s terorem, umíráním a smrtí všechny se všemi, a rozhodně nejsou troškaři. Jedním z hlavních aktérů je, jakoby se nechumelilo, americký prezident, teroristé se, samozřejmě, nespokojí jen s náklaďákem výbušnin, ale chystají se odpálit přímo atomovou bombu atd. atd. Už zbývá jen vyřešit technický problém, jak dokázat vychrstnou nějakou tu krev přímo z obrazovky. Chudák divák tak je v zájmu sledovanosti (jen aby nám proboha nepřepnul na jiný kanál) v reálu až groteskně nepravděpodobným napětím přímo grilován.

Vážení, tvrdím, že vegetariánství, a nejen v tom hmotném smyslu slova, je pro nejbližší budoucnost lidstva nevyhnutelné.

O tom, že to platí v oblasti potravinářství (a ekologie), víme již dávno (mimochodem, stálo by za to vědecky prozkoumat, jak jinak, negativněji, reaguje mysl českého poslance po čtyřech letech konzumace párků a turků s becherovkou narychlo v bufetu sněmovny). I podle expertů z OSN a mnoha jiných odborníků je další růst produkce výroby masa pro planetu neúnosný: za nějakou dobu například nebude dost vody. Zvířata totiž potřebují pro svůj život (rozuměj, výkrm) mnohokrát více vody než rostliny (při stejném objemu budoucích potravin).

Dnes nám ale začíná docházet, že i v případě konzumu násilí v médiích by lidem omezení spotřeby „masa“ jen prospělo. Tělo současného běžného mediálního masožravce je dlouhodobě prošpikováno stresory a jeho myšlení je pak vcelku logicky vzteklé a agresivní. I kvalitu a „znaménko“ myšlení (je-li převážně pesimista nebo optimista) totiž lze ovlivnit, a nejen výživou (již od 80. let je známo, že ve věznicích, ve kterých se vězni stravují bezmase, obrovsky klesá agresivita a recidivita). Počty hmatatelných důkazů se množí a např. ten, kdo pravidelně medituje (tedy cvičí mysl v očistných a pozitivních programech), je dlouhodobě šťastnější a zdravější, ale také soucitnější a ekologičtější.

Při troše propagace a snahy by totiž neměl být vůbec problém vyrábět vegetariánské varianty filmů bez onoho, prý tak žádaného „masa“. Námitky majitelů novin, televizí a filmových studií, že oni jen plní zadání masy konzumentů, nejsou fér a „zapřahají vůz před koně“. Lidi chtějí to, co vidí v televizi, co jim tedy vydělávači peněz v zájmu krátkodobého zisku vnutí. Kdyby totiž vegetariánství, pozitivní myšlení, soucit, zodpovědnost za vlastní zdraví či geotermální elektrárny a automobily s vodíkovým pohonem byly propagovány právě tak dlouhodobě a masivně, jako jsou propagovány cigarety, alkohol, hamburgery, automobily na benzín a naftu, a hlavně násilí, pak by svět vypadal úplně jinak.

Měl jsem (sci-fi?) sen… zdálo se mi, že pokud nebudou televizní (a jiné) noviny „vegetariánské“, bude celý svět zanedlouho „bladerunnerovské“ maso...



Zpátky