Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Moc pijete, vzkazuje Čechům WHO

Češi byli loni čtvrtí v Evropě ve spotřebě alkoholu. Tento údaj zveřejnila ve svém čerstvém průzkumu Světová zdravotnická organizace (WHO) a dodala k němu výtku, že Češi nemají chuť své návyky měnit.

WHO si stěžuje, že čeští politici ani úřady nedělají takřka nic pro to, aby spotřebu piva, vína nebo lihovin ve své zemi omezili. Česko proto jako jedna z mála zemí nezískalo v hodnocení opatření, která omezují přístup obyvatel k alkoholu ani jediný bod. "Panuje zde celková nechuť cokoli měnit. Pro jakoukoliv vládu je samozřejmě nepopulární snižovat dostupnost alkoholických nápojů, nebo dokonce národního nápoje, jakým je zde pivo," řekl včera předseda Výboru pro návykové látky České lékařské společnosti Petr Popov, který studii WHO představil.

Ještě před padesáti lety připadly na jednoho obyvatele tehdejšího Československa včetně kojenců čtyři litry čistého alkoholu ročně. Dnes je to deset litrů a vztaženo jen na dospělé dokonce téměř patnáct litrů. Češi tak vypijí téměř dvakrát tolik alkoholických nápojů ročně než sousední Poláci. Polovinu z tohoto množství tvoří pivo, třetinu destiláty.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dala Česku jasné doporučení, jak by se měla spotřeba alkoholu omezit. Navrhuje například vymezit hodiny, dny a místa, kde by bylo možné alkoholové nápoje prodávat. A rozhodně by uvítala, kdyby politici zvýšili daň z prodeje alkoholu. WHO také považuje za důležité omezit reklamu na pivo, víno a lihoviny.

Česko jako jedna z mála evropských zemí nezavedlo povinné licence k prodeji. Navíc patří ke státům s nejlevnějším alkoholem ve vztahu k nealkoholickým nápojům. Podle Popova z Výboru pro návykové látky České lékařské společnosti se vláda omezením brání, protože nechce přijít o bezprostřední příjmy do státního rozpočtu. "Naši političtí představitelé nevěří, že stát nezchudne, když sníží dostupnost alkoholu. V zemích, kde omezení platí, ale ekonomický krach nenastal," uvedl Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha. Spotřeba alkoholu v Evropě

1. Lucembursko 17,1

2. Portugalsko 16,6

3. Irsko 15,8

4. Česká republika 14,9

5. Francie 13,3

6. Německo 12,5

Pozn.: Údaje jsou v litrech 100% alkoholu na dospělého za rok. Pramen: WHO

(dom, čtk)

Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky