Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Korupce v obchodu se zbraněmi

Jaroslav Spurný

Před dvěma měsíci byla zveřejněna osmnáctistránková zpráva o korupci v obchodu se zbraněmi v Česku, zpracovaná nevládní mezinárodní organizací Transparency International. Zpráva vychází z řady dokumentů NATO, Evropské unie i nevládních organizací.

Podmínky pro korupci v obchodu se zbraněmi jsou podle TI dány hlavně zněním zákona o zadávání veřejných zakázek. Evropská unie už několik let tuzemský zákon kritizuje jako málo otevřený a totéž se opakovalo i po jeho novele z letošního jara. Podle zákona nepodléhají „státní prostředky při prodeji a nákupu zbraní“ žádné kontrole, na rozdíl od řady států Aliance neexistuje žádný parlamentní orgán, který by měl nad obchodem dohled. Devadesát procent armádních veřejných zakázek podléhá navíc úplnému utajení, ministerstvo se brání zveřejnit i podrobnosti podmínek soutěže a kritéria hodnocení.

Ministerstvo obrany nedokázalo podle TI dodnes vypracovat koncepci výzbroje, zbraně se nakupují nekoordinovaně a bez ohledu na budoucí potřeby armády, což je další prostor pro korupci. V posledních letech odešly do soukromých firem obchodujících se zbraněmi desítky důstojníků, tím se vytváří síť vzájemných známostí mezi ministerstvem a obchodníky a podhoubí pro korupci.

Ve většině aliančních zemí existuje zákon, který armádním důstojníkům zabraňuje odchod do soukromých společností, které mají obchodní aktivity v oblasti vojenského speciálu. Navíc je uzákoněn systém kontroly, ať už poslanci, nebo různými úřady, které zprostředkovávají veřejnosti informace.

Pokud jde o konkrétní obchody tuzemského ministerstva obrany, upozorňuje zpráva na řadu neprůhledných nebo nesmyslných zakázek, od nákupu 72 letounů L-159 za 43 miliard korun (armáda čtyři pětiny z nich nepotřebuje), nákup gripenů za dvacet miliard korun, zakázku na modernizaci tanků (dnes za sedm miliard), postavení počítačového systému na ministerstvu za čtyři miliardy, připravovaný nákup transportérů za dvacet pět miliard a další. Podle zprávy je špatně kontrolovaný a korupční také systém prodejů armádních přebytků přes soukromé firmy, který navíc nezaručuje dodržování mezinárodních úmluv a embarg (vývozy na Srí Lanku, do Zimbabwe, Gruzie, Jemenu, Kolumbie a dalších rizikových zemí). Zpráva nabízí řadu změn zákonů a přístupu k obchodu, všechny mají společného jmenovatele, a to průhlednost a komunikaci s veřejností.

(Respekt)



Zpátky