Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2004


Medvědí služba

Vladimír Cícha

Občas mne napadne, že člověk by si možná v životě vedl docela dobře, kdyby kromě vzdělání věnoval dost pozornosti lidovým moudrostem, pranostikám, příslovím. Letos v místě našeho pobytu je populace medvědů neobyčejně bohatá a chlupatí krasavci docházejí i do obchodních středisek, do ulic nebo na zahradu, jak jsem sám mohl jednou o půl třetí zrána zjistit. Když jsem míšu vyplašil ze švestky, posadil se na pár kroků ode mne a byla to na něj pěkná podívaná. Je to roztomilé zvíře, tedy černý to medvěd.

A tu mě napadlo, co se vlastně rozumí pod oním známým úslovím medvědí služba. Snad když jeden neodolá a rozkošnému mláděti, jež navštívilo jeho zahradu nebo dokonce kuchyni (i k takovému případu tady došlo, jak informováno v tisku) pohodí něco k snědku. Dopadne to tak, že medvěd dostaví se opět, ale pak i příslušní ochránci bezpečnosti, medvěda střelou uspí, odvezou do lesa, ale zvíře si pamatuje, vrátí ke k dobrodinci a příště už nedostane uspávací kulku, ale tu skutečnou (také a přesně tak se tu stalo). Je po něm. A to je možná, ono krmení, také medvědí služba. Medvědovi. Nepovedená.

Mám ale na mysli jinou službu medvědí. A jsou to, dle mého názoru, nespočetné výzkumy veřejného mínění (polls) v době různých voleb. Čím důležitější volby, tím více výzkumů. A nejen v USA, Kanadě, ale i v Čechách. Myslím, že procesu volby neprospívají, ač mohou působit poutavě a zajímavě. Mám ale zato, že je to věc ošidná a pochybená. Zavádějící, zkreslující, ovlivňující. Neboť jsou tací, kteří teprve podle výsledků veřejného mínění učiní svoje rozhodnutí. Ostatně, co je komu do toho, jaký je můj názor? Dám jej na vědomost v pravý čas! Svobodně, bez ovlivnění ničím jiným, než vlastním úsudkem, úvahou, porovnáním.

Nijak mne v názoru nezviklá sdělení o procentech přesnosti toho či onoho průzkumu. Ani to, že někdy se prognózy dosti podobají skutečnému výsledku. Je ale ten výsledek důsledkem prováděného výzkumu (pollu) a nebo svobodného, ničím než vlastním rozumem neovlivněného rozhodnutí?

S velikou chutí objevují se dnes v souvislosti s volbou amerického prezidenta mnohé takové výzkumy. Samozřejmě, že se liší, i když ne diametrálně. To ale v této věci ani jinak možné není, protože ani jeden kandidát na šéfa Bílého domu nepřevyšuje o třídu svého protivníka.

A tak se nemohu zbavit dojmu, přemýšlím li o těch výzkumech veřejného míněné v této věci tak důležité, jakou je rozhodnutí, kdo bude prezidentem v současnosti jediné světové velmoci, že tyto jen chabě slouží zamýšlenému cíli. Neboť jistou část obyvatelstva zbavují soudnosti a vlastního názoru. A média k onomu možnému ovlivnění chutě přispívají.

Tyto výzkumy veřejného mínění i letos se mohou stát onou medvědí službou prokázanou solidnosti a bezúhonnosti voleb amerického prezidenta.

A tím končí můj katechesismus...



Zpátky