Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Liberecko: ať nás ODS neválcuje

Hana Čápová

Politici zavedených stran se mají na co těšit. Sdružení pro otevřenou společnost Petra Pávka dostalo na Liberecku skoro 13 procent hlasů a má velkou šanci být v radě. „Kraje musí začít vyvíjet opravdový tlak na Prahu, tlak proti zneužívání státní moci. Mají k tomu nástroje – zákonodárnou iniciativu a možnost dávat ústavní stížnosti na nerespektování samosprávy,“ říká proslulý starosta Jindřichovic pod Smrkem a v předchozím období i opoziční politik Libereckého kraje Petr Pávek.

V čele jindřichovické radnice za šest let dokázal, že umí věci dotáhnout do konce. Podnikatel z Prahy, který si v obci opravoval mlýn, se sem odstěhoval ze dne na den – když jako mluvčí ODA neuspěl při volbě na jejího předsedu. Lidi strhlo jeho nadšení, díky kterému tu dnes mají kotelnu na biomasu, dvě větrné elektrárny a přístup na internet pouze za symbolický poplatek. A starosta plánuje univerzitu: s libereckým rektorem domluvil, aby škola svou chloubu – vývoj nanovláken – přesunula na venkov. Největší mediální pozornost si Pávek vysloužil obecní vyhláškou, která státním úředníkům zakazovala vstoupit bez předchozí domluvy na území obce.

„Nejhorší zážitky z krajské politiky mám z prvního roku po volbách. ODS svou většinou válcovala opozici, prosazovala své lidi do výborů, své zájmy do rozpočtu,“ vzpomíná Pávek. Zvlášť odpudivé mu připadalo očividné propojení politiků a největší stavební firmy kraje – Syner. „Většinu investic z rozpočtu dostala právě ona. Jen těžko jde rozlišit, zda rozhodují politici o tom, co bude dělat Syner, nebo Syner o tom, co budou dělat politici,“ říká Pávek. Za zlom k lepšímu naopak považuje projednávání územního plánu kraje. Šlo o to, zda Český ráj protne rychlostní komunikace. „Veřejnost, občanská sdružení a menšinová opozice tehdy vytvořily takový tlak, že tahle část územního plánu neprošla. Byl to důležitý zážitek,“ říká starosta.

Teď má Petr Pávek šanci utvářet krajskou politiku přímo v radě. ODS sice posílila – místo 13 mandátů jich má 22, ale do zastupitelstva se na rozdíl od minulých voleb nedostali ani nezávislí, ani čtyřkoalice. Pávkova strana také posílila – z 5 na 7 zástupců. ČSSD má 7 mandátů a KSČM 10. ODS tedy může sestavit krajskou vládu s ČSSD, se Sdružením pro občanskou společnost (SOS), nebo s oběma stranami. Nebo se všichni včetně komunistů mohou proti ODS spojit. „Ano, teoreticky je i tahle možnost, ale já nikdy neřekl, že poskládám koalici s komunisty,“ říká Pávek. Šéf SOS preferuje radu, kde by ODS neměla většinu – tedy 4 občanští demokraté, 5 za sociální demokraty a SOS – je jedno, kdo z těch dvou bude mít víc. „Když nebude mít ODS v radě většinu, bude prostor pro diskusi nad tématy – nebude moci nás ostatní válcovat,“ říká Pávek. Pokud by ODS trvala na většině, je rozhodnut raději zůstat v opozici.

I když krajské výsledky ukázaly poptávku po nové parlamentní straně – v devíti ze třinácti krajů se do zastupitelstev dostali různí nezávislí – Pávek se vůdcem nové politické síly stát nechce. „Stát je třeba oslabovat,“ říká. „Jediná cesta k tomu vede přes posilování oblastní politiky.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky