Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Na hřbitovech potřebují ochranku i andělé

Olga Franzlová

Dříve se zloději zaměřovali především na drahé kovy, nyní kradou i drobné ozdoby a celé kříže. Největší pražské hřbitovy, tedy Olšanské, se rozprostírají na ploše 50 hektarů a mají 24 kilometrů asfaltovaných cest a více než sto tisíc hrobů. Krádeže i loupeže tady začaly dosahovat takových rozměrů, že Praha musela před devíti lety investovat do bezpečnostní služby. Vyplatilo se to.

Dříve se masově kradly barevné kovy, policie zde na počátku 90. let odhalila puberťáky, kteří si hráli na satanisty a přespávali v hrobkách. Dnes tady mají jiné problémy. Například krádeže částí cenných starých staveb. „Naši lidé si všimli pána s kytičkou, který přistupoval k jedné z hrobek. A jak už Olšany, a ostatně i další pražské hřbitovy, známe, věděli, že za tu hrobku už padesát let nikdo neplatí,“ říká šéf ochranky Vigilia Stanislav Čepela.

Na mnoha pražských hřbitovech se vyskytují pomníky, jež kdosi třeba roku 1890 zaplatil. Pohřbení dávno nemají příbuzné, nikdo neplatí, vše chátrá. Ale hrobku samozřejmě zrušit nelze, naopak se musí udržovat. Ochranka se tedy skrčila opodál a sledovala, co má muž za lubem. Ve chvíli, kdy začal odtrhávat historicky cenné zábradlí, jej chytili. Za léta své činnosti si ochranka vytvořila dobrou spolupráci s městskou policií. Už čekali u brány. „Chtěl jsem si to odvézt na chatu,“ hájil se muž.

Obdobně se chovají bezdomovci a narkomani, aby získali peníze na pivo nebo na drogu. Ničí čestné pohřebiště tím, že zde odloupávají plakety se zkříženými samopaly. Jiní sloupali bronzové či měděné hrany náhrobků či rámečky fotografií, nebo ukradli písmenka z Tyršova náhrobku. Lapka dostane pár korun, ale hřbitovní správa musí zaplatit restaurátora, sochaře, vytvoření nové formy.

„Jak to mohou sběrné suroviny vykoupit?“ nechápe slabiny zákona náměstkyně ředitele pražských hřbitovů Zdenka Dvořáková. Mnohdy donese zloděj urnu s tím, že ji má po babičce. Do výkupu jich však dá deset. „Co může více poukazovat na to, že věc byla ukradena,“ říká Dvořáková. „Proč nejsou pro výkupny obdobná pravidla jako pro bazary,“ ptá se. Se vstupem do Evropské unie navíc vzrostly krádeže křížů, hlaviček Krista a podobně. Stoupá i profesionalita krádeží.

Zloději však neolupují jen mrtvé. Soustřeďují se i na snadné oběti. O hroby většinou pečují senioři. „Jsou snadným terčem krádeží,“ říká strážník Jiří Pikan z preventivního oddělení městské policie.

„Jak my, tak okrskáři hřbitovy procházíme, snažíme se mluvit se starými lidmi, nabádáme je, aby sem nechodili sami. A hlavně aby ženy nenechávaly kabelky bez dozoru, i když odcházejí jen několik metrů ke kohoutku s vodou. Nemusí tam mít peníze, stačí jen klíče a doklady pohromadě,“ dodává.

(MFDNES)



Zpátky