Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Nejdříve letec, hrdina a pak mukl

Luděk Navara

Dvaadevadesátiletý legendární letec František Fajtl získal včera (08. 10. 2004 – pozn. red. CS-magazínu) Řád bílého lva. "Je to mé vůbec první vysoké české vyznamenání," říká dojatě. Hrdina, který je rytířem francouzské Čestné legie a nositelem mnoha dalších ocenění, se totiž až dosud mohl pochlubit "jen" československými vyznamenáními.

Generálporučík létal téměř nad všemi frontami druhé světové války a mnohokrát byl v nebezpečí života. Po sestřelení nad Francií se stíhač Fajtl v přestrojení dostal až do Španělska, odkud se vrátil zpět do Británie, aby mohl dál bojovat.

V létě 1939 Fajtl utíká do Francie, kde se rodí skvělá pověst československých letců. Po porážce Francie však znovu utíká - tentokrát do Británie. Po desítkách vzdušných soubojů v letecké bitvě o Británii se stává velitelem britské perutě - jako vůbec první Čech velí anglickým pilotům. V únoru 1944 byl převelen do Sovětského svazu, kde formoval československé letecké síly. Po vypuknutí Slovenského národního povstání odlétá jako jeden z prvních na pomoc povstalcům do Banské Bystrice.

František Fajtl byl po válce mnohokrát vyznamenán, ale po komunistickém puči v roce 1948 se mu vlast, za jejíž svobodu bojoval, odvděčila žalářem. Ze dne na den se z něj stává nepřítel, který končí ve věznici na Mírově. Tam také "slaví" v roce 1950 svůj nejsmutnější státní svátek 28. října. Na toto říjnové výročí vzpomíná jeho paní, která se musela i s dvouletou dcerkou vystěhovat z Prahy, dodnes: "Byly to jen těžko popsatelné krušné chvíle."

Ale ani později to nebylo o mnoho lepší. Fajtl pracuje u stavebního podniku a jako účetní. Rehabilitace se dočkal až v roce 1968. Nakonec se však proslavil nejen jako voják, ale i jako spisovatel. Zážitky z bojů popsal v mnoha memoárových knihách. Román Sestřelen vyšel hned po válce.

(MFDNES)



Zpátky