Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Studium cizího jazyka mění stavbu mozku

Vštěpování cizího jazyka vyvolává zvláště v mozcích mladých lidí změny v struktuře. Podle vědců by to mohlo vysvětlovat, proč děti při osvojování cizích jazyků dosahují mnohem lepších výsledků než dospělí. Výsledky studie jsou popsány ve vědeckém magazínu Nature.

Vědci zjistili, že dvojjazyční lidé mají v jazykové oblasti mozku více šedé hmoty, na jejímž objemu závisí inteligence a paměť. Čím dříve se přitom s učením druhého jazyka začne, tím je tato oblast v levé spodní temenní kůře větší. "Šedá látka v této oblasti u dvojjazyčných lidí ve srovnání s jednojazyčnými roste. Zvláště to platí u raných bilinguálů, kteří se naučili druhý jazyk v rané fázi života," sdělila neuroložka Andrea Mechelliová z Londýnské univerzitní koleje. "Míra (zvětšení šedé látky) odpovídá dosaženým (jazykovým) dovednostem," řekla Mechelliová.

Osvojování znalostí cizího jazyka u lidí starších 35 let sice působí změny v anatomii mozku, ale už ne tak výrazné. "To podporuje myšlenku, že je lepší učit se dříve než později, neboť mozek tak má větší schopnost se nastavit na nové jazyky nebo se jim přizpůsobit změnami ve své struktuře," vysvětlila vědkyně. Vědci nyní chtějí podrobněji prozkoumat změny v mozcích lidí, kteří mají s učením jazyků problémy, či nárůst šedé hmoty u polyglotů, jež ovládají více než dva jazyky.

(ČTK)

(MFDNES)



Zpátky