Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Sporné odposlechy zařizoval stejný detektiv

Martin Zeman

Pod policejním šéfem Jiřím Kolářem se povážlivě kymácí křeslo. Důvodem jsou sporné policejní odposlechy lidí v tzv. kauze poslance Zdeňka Kořistky či v případu H-System. Mezi napíchnutými osobami jsou totiž i lidé, kteří sice nejsou z ničeho podezřelí, ale zato si např. telefonují s prezidentem republiky Václavem Klausem. Problém, který nyní musí generálporučík Kolář řešit, má společného jmenovatele: vedoucího jednoho z oddělení protikorupční služby, majora Gejzu Rakaše.

Tým tohoto detektiva pracuje jak na případu Kořistka, tak na H-Systemu. A odposlechy místopředsedy Senátu a šéfa ODS Mirka Topolánka či Klausova dlouholetého blízkého přítele Ranka Peciče prováděl zvláštní policejní útvar právě pro něj. I když se na policii kvůli těmto dvěma kauzám snesla kritika až v posledních dnech, není to poprvé, co je s odposlechy pořízenými pro Rakaše problém.

V rámci vyšetřování H-Systemu totiž byl před několika lety napíchnut telefon hlavního obviněného Petra Smetky a dalších jeho kolegů, a takto pořízené důkazy měly proti nim sloužit. Když si stíhaní muži před začátkem soudu postěžovali, že přepisy neodpovídají tomu, co do telefonů říkali, a chtěli si poslechnout originální nahrávky, Rakaš jim oznámil, že originály byly omylem zničeny. Fakt, že nahrávky z policejních archivů záhadně zmizely, nakonec znamenal, že přepisy u soudu neměly žádnou důkazní váhu.

"Jako důkaz je nemůžeme použít," konstatoval v roce 2002 soudce případu Kamil Kydalka. Záhadné zmizení odposlechů nikdo nikdy nevyšetřil. Podezření, které vyslovil Smetka - že proti němu policie vyráběla důkazy a pak se to pokusila údajnou ztrátou maskovat - tak zůstane navždy nevyjasněné. "Ten případ leží u vrchního soudu, takže je to otázka na ně. Já se k tomu vyjadřovat nemůžu," reagoval včera na dotazy LN Rakaš.

Šéf odposlechové komise: Mělo by se to vyšetřit

Vyjádřit se nechtěl ani k nyní kritizovaným odposlechům. "Já se k tomu nemohu vyjadřovat, vyšetřování pokračuje," řekl Rakaš k dotazům na odposlechy Topolánka v rámci kauzy Kořistka a Peciče v rámci obnoveného vyšetřování bankéřů, kteří v roce 1993 poskytli H-Systemu vysoké, nikdy nesplacené úvěry.

Sám Pecić sice v případu figuruje jen jako vzdálený svědek, ale jeho jméno spojené šipkou se slovy "věci z trezoru" měl ve svém notesu poznamenané jeden ze stíhaných bankéřů. Soudu tato maličkost stačila k tomu, aby loni v prosinci povolil na čtvrt roku Pecičův odposlech. Kuriózní je, že v obnoveném vyšetřování zajímal policii telefon vzdáleného svědka Peciče, zatímco hlavní obviněný Smetka nebyl odposloucháván vůbec. Sledování Pecičových hovorů samozřejmě vyšetřování nijak neobohatilo, a tak policie jeho odposlechy v červnu oficiálně zničila.

Poslanec a šéf parlamentní komise pro kontrolu odposlechů Jiří Bílý se domnívá, že případy, do nichž spadají i hovory prezidenta Klause, by se měly prošetřit. Jak řekl LN, "určitá cesta by mohla být v tom, že by na to vznikla zvláštní vyšetřovací komise".

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky