Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2005


Ze seznamu agentů StB mizí jména

Jan Vaca, Luděk Navara

Ministerstvo vnitra musí vyškrtnou další jméno ze seznamu spolupracovníků StB. Po herečce Jiřině Bohdalové se toho domohl i bývalý šéf automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.

Téměř vždy, když se mluvilo a psalo v posledních letech o dnes již bývalém řediteli automobilky Škoda Vratislavu Kulhánkovi, zazněla souběžně s tím i informace, že pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost. Po včerejšku by se tak už stávat nemělo. Pražský městský soud totiž rozhodl, že Kulhánek s StB nespolupracoval a ministerstvo vnitra musí jeho jméno ze seznamu spolupracovníků tajné policie vyškrtnout. "Já i moji přátelé věděli, že jsem s StB nic neměl. Nechtěl jsem se ale dřív soudit, protože by do sporu byla zatažena i společnost Škoda. Navíc jsem na soudy neměl čas," vysvětlil včera Kulhánek, proč se k soudu obrátil až letos.

Důstojník StB: Nepracoval pro nás, vymyslel jsem si to

Kulhánkovo vítězství u soudu bylo poměrně lehké a rychlé. Pomohly k němu i výpovědi tří důstojníků StB. Jeden z nich řekl, že si veškeré důkazy o údajné spolupráci Kulhánka s tajnou policií vymyslel, aby neměl potíže se svými nadřízenými. Informace, které mu údajně Kulhánek jako tehdejší náměstek českobudějovického Motoru předal, si přečetl v podnikovém časopisu a podle nich vypracoval dokumenty pro své nadřízené. "Dva z důstojníků StB, kteří u soudu vypovídali, mého klienta nikdy neviděli," řekl Kulhánkův advokát Stanislav Devátý. Jak přesně bývalí důstojníci vypovídali, však není jasné. Jednání totiž probíhalo s vyloučením veřejnosti.

Zatímco důstojníci StB vypovídali v Kulhánkův prospěch a popírali, že by byl agentem s krycím jménem LUBOŠ, před šestnácti lety do spisu StB psali opak: "Luboš nabídku spolupráce přijal s pochopením a bez námitek," napsal Jaroslav Bečvář, jenž Kulhánka řídil. Kulhánkův podepsaný vázací akt stejně jako jakákoli jím podepsaná zpráva však ve spisu chybějí. Podepsaný závazek nebyl nutnou podmínkou spolupráce.

"Při jednání nepadl žádný důkaz o jeho spolupráci," řekla soudkyně Dagmar Stamidisová. Ze spisů však vyplývá, že tajná policie domluvila s Kulhánkem i způsob komunikace a předávání zpráv. "Závěrem bylo dohodnuto heslo pro spojení s jiným operativním pracovníkem, kdy se tento představí jako Luboš s tím, že se chce domluvit ohledně toho volejbalového zápasu." Tajní policisté do zápisu dali i informaci, že při verbování Kulhánka jim nevznikly žádné náklady.

"Nějací lidé mě kontaktovali, když jsem byl náměstkem Motoru. Nevěděl jsem ale, o koho jde, jestli jsou z StB, nebo z kriminálky. Nic jsem jim nepodepsal," řekl Kulhánek.

(MFDNES)



Zpátky