Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Taxikáři, kteří okrádají, vozí lidi dál

Jan David, Petr Sehnoutka

Kontroly z posledních dnů to potvrzují - taxikáři stále okrádají. Podvodníci se zaměřují často na cizince, okrádají však i česky mluvící zákazníky. Ani vysoká pokuta nebo odebrání licence za předražení je nezastaví. Jednoduše přejdou pod jinou firmu. To se má změnit.

Okrádající taxikáři, kterým živnostenský odbor magistrátu odebral licenci, většinou dál vozí zákazníky ulicemi Prahy. "Za poslední dva roky odebral živnostenský odbor šestatřicet licencí pro provozování taxislužby za předražení jízdy. Mám přitom informace, že jedenadvacet řidičů, kteří okrádali, jezdí dál," řekl včera náměstek primátora Rudolf Blažek, který se dlouhodobě věnuje situaci v pražské taxislužbě.

Předražení o patnáct set

Špatné zkušenosti měli lidé s taxikářskou firmou Slavomila Olšáka. Alespoň to potvrzují kontroly magistrátu. Najatí figuranti byli v polovině případů okradeni, pokaždé jiným řidičem. Nejvíce o 1480 korun. Celkem tuto firmu kontroloři prověřili za poslední rok a půl patnáctkrát, zjistili při tom osm předražení. Podle výpisu z Ústřední evidence podnikatelů Slavomil Olšák v září loňského roku přerušil svou živnosti na jeden rok.

V taxikařině se však i poté stále pohyboval nebo na jeho jméno jezdil dál někdo jiný. Začátkem prosince na pěší zóně Anděl nabíral zákazníky řidič vínového Renaultu Mégane, který měl na dveřích jméno Slavomil Olšák a registrační číslo 00661.

Pokuta? Odvoláme se

Na okradené lidi může působit, že magistrátním kontrolám zaměřeným na nepoctivé taxikáře chybí úderná síla. Chybějí nové tváře figurantů, kteří by v problematických lokalitách stále dokola kontrolovali řidiče. A město také dosud nemá páky na to, aby šidícího taxikáře donutilo opustit jeho podnikání.

Jde o to, že v současnosti lze odebráním koncese postihnout jen dopravce. Pokud tedy některý z jeho zaměstnanců předraží jízdné, případně nevydá stvrzenku, není potrestán řidič, ale jeho zaměstnavatel. "Podnikatel přijde o koncesi, ale řidič, který to zavinil, má platné zkoušky, tak se prostě nechá zaměstnat u jiného provozovatele," řekl ředitel magistrátního odboru dopravy Jan Heroudek.

Ke konci loňského roku dopravní odbor magistrátu udělil ve čtyřech případech pokuty za závažná porušení při provozování taxislužby po třech stech padesáti tisících korunách. Dalších čtyřiačtyřicet lidí dostalo pokuty ve výši kolem tří set tisíc korun. Sankce ve výši čtvrt milionu korun hrozí v souvislosti s okrádáním zákazníků devětašedesáti lidem. Celkem se výše pokut pohybuje v milionech.

Taxikáři se však odvolávají a často jim to vychází. "Příslušná ministerstva (dopravy, průmyslu a obchodu - pozn. red.) jim většinou pokuty snižují. A to je docela problém," poznamenal Blažek. Podle šéfa magistrátního odboru dopravy však ministerstvo zasahuje různě.

"Třeba v roce 2002 snižovalo pokuty na minimum, poté je nechávalo ve stejné výši. Nyní je spíše snižuje," řekl Heroudek s tím, že čísla nelze zprůměrovat. "Nejméně často pokuty potvrdí, častěji je sníží o čtvrtinu, někdy i o polovinu," podotkl.

Měďáčky zpátky nechcete!

"Jel jsem v noci se třemi kamarády z Rašínova nábřeží do Revoluční. Taxikář s kladenským autem byl milý, ale pak si naúčtoval 270 korun," řekl učitel Jan Piroch. "Po zaplacení třemi stokorunami řidič řekl, že měďáčky určitě zpátky nechceme a odjel," dodal. Cesta přitom byla více než dvojnásobně předražená. Nepoctivci mezi taxikáři někdy předraží i nízké sumy a zákazník, který stejnou trasu nejezdí pravidelně, nemusí nic poznat. Výše zjištěných předražení se pohybuje už od 10 korun. Průměrná výše předražení při magistrátních kontrolách činí podle ředitelky živnostenského odboru Evy Novakové zhruba 250 korun.

Pro město, kde jezdí kolem čtyř a půl tisíce taxikářů, je důležité i kvůli turistickému ruchu situaci řešit. Poslanci se nyní po půl roce vrátili k návrhu novely zákona o silniční dopravě, který by mimo jiné umožnil kontrolorům přímo na místě odebrat řidiči oprávnění pro řízení taxíku.

(MFDNES)



Zpátky