Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Soudní kočující cirkus

Martin Zvěřina

Ústavní soud včera (29. 12. 2004 – pozn.red.CS-magazínu) kritizoval Okresní soud v Ústí nad Labem za to, že protahoval spor bývalých manželů o syna. Čtrnáct let trvající čekání na soudní rozhodnutí je pro rodiče nepochybně frustrující. Avšak z perspektivy dítěte, které jím již de facto přestalo být, vidíme cynické selhání státu.

Ministr spravedlnosti měl v minulých dnech právě k práci ústeckých soudů výhrady. Ty ovšem vyvolaly u mnoha soudců pouze pobouření a stížnosti na vměšování se do nezávislosti justice a na nedostatek soudců. K němu ovšem Ústavní soud při posuzování téhle pře přihlížel, a přesto ústecké soudce kritizoval.

Ústečtí se brání tím, že jde o výjimečný případ přezdívaný kočující cirkus, a to proto, že se na něm už vystřídalo enormní množství soudců.

Soudci by si měli uvědomit, že za mizernou pověst justice ČR nemohou jen zákonodárci "vyrábějící" zmetky, exekutiva nenaplňující tabulkové stavy soudců a soudních úředníků ani média otáčející se na marginálních a atraktivních případech, ale také - a to nemalou měrou - oni sami. Také proto, že z jejich aktivit jsou proslulé jen boje o vlastní třinácté a čtrnácté platy.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky