Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Spravedlnost jsem já, u čerta

Jan Kovalík

Soud s řádícími policisty jde do šestého kola a stále nic. Bývalí členové elitní policejní jednotky odcházeli minulou středu (05. 01. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) od jičínského okresního soudu s úsměvem. Kvůli nepřítomnosti svědků spadl jejich případ už popáté do kolonky „odročeno“. Předloňskou noc, kdy v nedalekých Popovicích spolu se skupinou svých dodnes neodhalených kolegů v těžké opilosti vytahovali nevinné lidi z postelí a rozbíjeli jim hlavy, tak uplynou další dlouhé týdny či měsíce. A kdoví, jak případ, který se z titulních stránek postupně odstěhoval mimo zájem mediálního zpravodajství, nakonec v tichu a zapomnění dopadne.

Já, spravedlnost

Z chodců, kteří v mrholivém dopoledni první lednové středy spěchají přes popovickou náves, nezažil tu bartolomějskou noc osobně nikdo. A jen jedna starší žena je ochotná si matně vzpomenout, o co vlastně tenkrát šlo: „Myslím, že vykradli tamhletu hospodu a policajt, co ji vlastní, chtěl ty zloděje postrašit. Ale už je to dlouho, nic o tom nevím.“ A bez většího zájmu plyne v tentýž den i soud v blízkém Jičíně. Kromě pár místních novinářů zejí lavice diváků prázdnotou.

To předloni na jaře bylo kolem případu nesrovnatelně živěji. 12. května se do malé vísky sjelo třicet členů elitní policejní jednotky, které jejich kolega Marek Vraštil pozval do své popovické hospody U Čerta na oslavu narozenin. Večírek byl bujarý – obsluha nahoře bez, opékalo se prase a třicet mužů vypilo dohromady pět set piv. Krátce před půlnocí se skupinka policistů rozhodla pomstít místním za vykradení Vraštilovy hospody, ke kterému došlo několik dní před oslavou. Důkazy o vinících sice neměli, ale to je neodradilo. Vyrazili do ulic a na konci jejich anabáze zůstalo v Popovicích ve svých bytech s vykopnutými dveřmi celkem sedm zbitých lidí. Nejhůř dopadla rodina Danišových, kde policisté zbili i ženu v devátém měsíci těhotenství. (Mimochodem – za krádež U Čerta byl pak odsouzen člověk, kterého mstitelé na svém seznamu vůbec neměli.)

Napadení občané podali na noční agresory trestní oznámení. Incident vyšetřovala Inspekce ministra vnitra a případ od ní putoval s podezřením na spáchání trestného činu narušování domovní svobody k soudu. Ze skupinky násilníků se svědkům s jistotou podařilo identifikovat jen dva: Marka Vraštila a dalšího policistu, Karla Berouska. Oba ještě v létě od policie odešli na vlastní žádost se sto tisíci výslužného. Policie se obětem nikdy oficiálně neomluvila.

Soud byl zpočátku ostře sledován médii a reportáže přinášely jedno překvapení za druhým. Přestože jednoduchý výpočet říká, že každý ze slavících kumpánů měl v sobě šestnáct piv, všichni elitní policisté si jako jeden muž přesně pamatovali a byli si zcela jisti, že se nikdo z jejich kolegů po celou dobu z oslavy nevzdálil. Z napadených nezměnila svou výpověď pouze rodina Danišových. Ostatní si své svědectví postupně rozmysleli. Dva se odstěhovali z Popovic a přestali chodit na přelíčení, vinou čehož není případ dodnes uzavřen. Třetí, Zdeněk Babka, k soudu chodí a říká, že se předtím spletl: dveře mu nikdo nikdy nevykopl a byt mu možná rozbili „kamarádi, ale rozhodně ne pan Vraštil“.

Možné je samozřejmě všechno, ale faktem je i to, že někdejší oběť nočního přepadení, pan Babka, je dnes zaměstnancem obviněného Vraštila. „Vše jsem řekl soudu, víc mluvit nebudu,“ říká svědek v zástěře při úklidu lokálu U Čerta. Pokus o další otázky přerušuje příchod majitele – ve dveřích stojí Marek Vraštil. „Máme zavřeno a toto je soukromý majetek, odejděte,“ říká. Co ho vedlo k tomu zaměstnat člověka, který na něj podal trestní oznámení? A nesouvisí nové místo pana Babky se změnou jeho výpovědi? „Vy se mýlíte,“ říká s úsměvem bývalý policista Vraštil. „Pan Babka tu nepracuje. A teď už opravdu běžte pryč.“

Přestože podle svědectví dalších dvou napadených Vraštil nabízel „dohodu“ i jim, soud se nikdy hrozbou ovlivňování svědků nezabýval. „Ano, paní Danišová se o tom zmínila, ale nic jiného tuto informaci nepotvrzovalo,“ říká soudce Aleš Výmola. „To, že je u Vraštila zaměstnán pan Babka, je pro mne nová informace, a jestli někdo něco nabízel svědkům, kteří nechodí na přelíčení, jsem nezkoumal. Položím tu otázku příště.“ Proč možnost uplácení svědků neprověřil krajský státní zástupce Pavel Klail, který kauzu dozoruje, není jasné. „Případ není ukončený. Nebudu se o tom s vámi bavit. Na shledanou,“ pokládá telefon Klail.

Tady dole nikdo není

Speciální pořádková jednotka sídlí ve střeženém areálu policejní akademie v pražské Lhotce. Do betonového komplexu není bez policejní legitimace vstup povolen. „Ty seš policajt? Nevypadáš,“ zastavuje návštěvníka strážný a odkazuje na telefon na vrátnici. Velitel pořádkové jednotky Luděk Procházka není tento týden přítomen. A jeho zástupce Josef Staněk – „Taky tu není,“ sděluje operační služba. Bude možné ho navštívit zítra? „Určitě, možná, napůl, nevím, na shledanou,“ pokládá telefon operační důstojník.

Jednotku tvoří profesionálové z celé republiky. Veřejnosti jsou známí jako těžkooděnci ze střetů s odpůrci Mezinárodního měnového fondu, z kordonů umravňujících fotbalové fanoušky nebo jako lákavá atrakce z policejních přehlídek. Adepti procházejí oproti běžným policistům náročnější sérií testů fyzické zátěže a rozšířenou paletou psychotestů. Ale sehnat odpověď na otázky kolem popovického extempore této elity, je vyloučeno. „Jakékoli názory nadřízených by mohly být v rozporu s presumpcí neviny. Proto bez komentáře,“ píše v policejním e-mailu Eva Miklíková z tiskového oddělení. „Nejsem s tím případem nijak obeznámen, a tudíž k němu nic neřeknu,“ říká druhý zástupce velitele jednotky Josef Moucha. I když rozsudek potvrdí obžalobu, není jisté, jestli se před soudem ocitnou ostatní policisté za křivé svědectví. „Teoreticky to možné je, záleží, jak se k tomu postaví státní zastupitelství,“ říká soudce Výmola. Další, již šesté kolo procesu se bude konat ještě tento měsíc. Soudce Výmola si je podle svých slov vědom vysoké společenské nebezpečnosti útoku mužů zákona, kteří vzali spravedlnost do svých rukou, a klíčové svědky hodlá předvést eskortou. O to se ostatně pokusil již minulou středu, policisté však v místě bydliště nikoho nezastihli.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky