Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Hučín vyhrál 30 let starý spor

Jan Král

Verdiktu, který definitivně zrušil rozsudek z roku 1977, přihlížela stovka Hučínových příznivců. Nedovoleného ozbrojování se měl Hučín dopustit podle komunistické justice. Byl za to odsouzen na devět měsíců nepodmíněně. Současné soudy v jeho tehdejším počínání trestný čin nevidí.

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín byl definitivně zproštěn obžaloby ze zločinu, kterého se měl dopustit před téměř 30 lety. Olomoucký soud konstatoval, že dávné obvinění z nedovoleného ozbrojování, kvůli kterému byl Hučín odsouzen komunistickou justicí na devět měsíců do vězení, nebylo zákonné. "Jsem spokojen, ale je to jen dílčí úspěch," konstatoval Hučín po vynesení rozsudku. V současné době se Hučín zpovídá u Okresního soudu v Přerově z dalších šesti trestných činů, kterých se měl dopustit v nedávné minulosti jako kapitán BIS.

Včerejší soud však zkoumal kauzu starou téměř třicet let. V roce 1976 udělala Státní bezpečnost v Hučínově domě domovní prohlídku. Našla střelby neschopné zbraně a několik nábojů. Poté Hučín putoval na devět měsíců do vězení. Že přechovávání těchto věcí nebylo trestným činem, konstatoval již loni Okresní soud v Přerově. Státní zastupitelství se ale odvolalo, a proto musel následovat včerejší, pro Hučína opět příznivý rozsudek.

Bývalý důstojník nijak nezakrýval, že zbraně tehdy sháněl. "Mrzí mne, že jsem těch zbraní nesehnal tehdy mnohem víc a k nim také lidi, kteří by byli ochotni použít je proti tehdejšímu režimu. Možná bychom tady dnes neseděli a nehráli trapné divadlo o nedovoleném ozbrojování za peníze daňových poplatníků," uvedl včera Hučín před soudem ve své dlouhé emotivní řeči.

Hučín: Znám vaše materiály, předsedo

Předsedovi senátu Jaroslavu Hudečkovi neopomněl Hučín sdělit, že zná detailně jeho minulost včetně data a místa narození. "Znám vaše kádrové materiály, pane předsedo. Zatímco vy jste soudil, já seděl v nejhorších kriminálech," vyčítal Hučín předsedovi senátu jeho minulost vojenského soudce v normalizačních letech.

Proces sledovala v soudní síní přibližně stovka Hučínových příznivců. Ti, kdo se nestihli posadit do lavic, stáli v uličkách okolo v kapacitně zcela nedostačující síni. Chodba soudu byla před zahájením procesu natolik zaplněna lidmi, že se stala téměř neprůchodnou.

Již několik dní před včerejším jednáním soudní úředníci zveřejnili, že posilují stavy justiční stráže. V pohotovosti byla i policie. Ještě čerstvý je totiž incident z loňského října, kdy Hučínovi sympatizanti u přerovského soudu odmítli poslechnout pokyny justiční stráže a ta je pak za pomoci násilí vytlačila z justiční budovy.

"Je správné, že veřejnost proces sleduje," komentoval včera hojnou účast vládní zmocněnec pro lidská práva a poslanec US-DEU Svatopluk Karásek, který se k soudu také přijel podívat. "Jde o pokus kriminalizovat někoho, kdo má jen vyhraněné názory," komentoval Karásek vývoj v Hučínových procesech. "Soud byl veden naprosto v pořádku. Vladimír Hučín mohl mluvit naprosto volně," ocenil poslanec včerejší práci soudců.

Včerejší verdikt doplňuje sled některých pro Hučína příznivých událostí posledních dní. Ministr spravedlnosti Pavel Němec adresoval Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona v jiné z Hučínových kauz, v níž byl odsouzen v roce 1984 za hanobení státu, krádež a poškozování cizí věci na dva a půl roku do vězení. Za to byl polistopadovými soudy rehabilitován jen částečně. Po ministrově zásahu má teď naději, že řízení bude obnoveno.

Hučínovi vyšlo před několika dny vstříc i policejní prezidium, když uznalo pochybení náměstka severomoravské policie Jiří Pčšolka, který v tisku Hučína označil za kriminálníka a podvodníka.

Hučínovy procesy

V podstatě od pádu komunismu se Vladimír Hučín pokouší o rehabilitaci svých rozsudků z předlistopadových dob. V komunistických věznicích strávil téměř pět let. Kromě toho se před soudem zpovídá také ze šesti trestných činů, které měl spáchat jako důstojník BIS. Podle obžaloby měl nelegálně přechovávat zbraně, šířit poplašné zprávy nebo zneužívat pravomoc veřejného činitele. Vinným byl již Hučín uznán za to, že si nechal, když už byl ve vazbě, neoprávněně vyplácet nemocenské dávky.

Hučínovy procesy navštěvuje stále více jeho mnohdy zcela nekritických příznivců. "Jsem rád, že se o mne veřejnost zajímá. Nebýt jí, možná dodnes sedím někde na Pankráci a přemýšlím, co bude k obědu," pochvaloval si Hučín včera zástupy svých sympatizantů.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky