Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Cizinci, kteří leta žíjí v Česku, musejí vracet své "občanky"

Jana Machá

Draguljub Matič pochází ze Srbska, ale v České republice žije a pracuje už patnáct let. Živí se jako novinář a překladatel. Až donedávna měl jako každý cizinec, který v Česku žije na trvalý pobyt, svojí "občanku", ve které stálo, že je tu legálně. Stejně jako ostatní cizinci ji však musel vrátit.

Cizinecká policie totiž průkazky nahradila jiným opatřením. Cizinci teď místo průkazek dostávají přímo do pasů malé nalepovací štítky, kde je napsáno, že tu mají trvalý pobyt. "Dost mi to komplikuje život. Můj cestovní pas je totiž jediným dokladem, kterým se můžu prokázat před úřady," říká Draguljub Matič. Matič potřeboval před pár měsíci odjet na pár dní na Slovensko. Jako občan takzvané "třetí země" k tomu však potřeboval vízum. Jeho vyřízení trvalo slovenskému velvyslanectví týden.

"Celou tu dobu měli můj pas u sebe a já byl bez dokladů. Nemohl jsem si zajít ani do banky. Je to dost ponižující," říká Matič. A dodává: "Navíc jsem měl strach, že mě zkontroluje cizinecká policie a já skončím ve vězení."

O své průkazky přijde padesát tisíc cizinců

Draguljub Matič není rozhodně sám, komu úřednická novinka komplikuje život. Výměna cizineckých "občanek" za štítky do cestovních pasů se týká celkem padesáti tisíc cizinců, kteří v Česku žijí.

Nařízení platí od května minulého roku, kdy země vstoupila do Evropské unie. Cizinecká policie vyměňuje průkazky za štítky průběžně. Ministerstvo vnitra říká, že jde o evropskou směrnici, kterou Česko muselo přijmout. To však není tak docela pravda. Evropská unie totiž členským státům nenařizuje, aby přestaly "svým" cizincům vydávat průkazky a nahradily je nálepkami do pasů. Jednotlivé země mají na výběr z několika možností.

"Sepsali jsme už podnět a na konci ledna se bude tímto problémem zabývat Rada vlády pro lidská práva," říká Andrea Baršová z vládního Výboru pro cizince. Výbor chce, aby cizinci s trvalým pobytem dostali své průkazky zpět.

S tím souhlasí i cizinci. "Je totiž dost nebezpečné mít u sebe pořád jenom pas. Když ho ztratím nebo mi ho ukradnou, trvá vyřízení nového dlouhou dobu. Jsem pro to, aby se vrátily průkazky," říká Aram Bolotov, Rus, který v Česku žije pět let. Podobně mluví i Vojen Šuh, Chorvat, který je tu už deset let. Cizinecká policie však tvrdí, že se pouze řídí tím, co je v zákonech a nechce nikomu úmyslně komplikovat život.

"Žádné stížnosti, že by to cizincům vadilo, jsme zatím nezaznamenali. Stalo se však, že jsme kontrolovali cizince, který tvrdil, že má pas se štítkem na nějaké ambasádě, protože žádá o vízum. Ověřili jsme to a nedělali problémy," říká mluvčí cizinecké policie Taťjána Muselová.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky