Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Africké krysy vyhledávají miny

Belgický tým pyrotechniků, který pracuje v Mozambiku, úspěšně využívá pomoc chytrých hlodavců. Krysa obrovská se na minových polích osvědčila lépe než psi či detektory kovů.

S trochou nadsázky lze tvrdit, že v Mozambiku se stala druhým nejlepším přítelem člověka krysa. Toto zvíře se totiž zapojilo do úsilí vojáků a společně se psy tu vyhledává pozemní miny, které v zemi zůstaly po krvavé občanské válce. Krysy využívá belgický tým minérů APOPO, který operuje v mosambickém pobřežním městě Vilanculos. To leží 650 kilometrů severovýchodně od metropole Maputo. Každá krysa má na sobě malý červený postrojek a na ploše sto metrů čtverečních na ni dohlíží její cvičitel. Když zvíře narazí na minu, zastaví se, začenichá a začne hrabat.

Jedná se o gambijské krysy obrovské, které mohou i s ocasem měřit až 90 cm a vážit skoro tři kilogramy. Tento živočich žije prakticky na celém africkém kontinentu a lze jej snadno ochočit. Chudí Afričané však krysu považují buď za škůdce, nebo za vítané proteinové obohacení večeře. Proto se mozambičtí vesničané dívali na zapojení krys do procesu odminování dost skepticky. Zvířata se ale osvědčila a nyní pomáhají vyčistit úrodnou půdu, která leží ladem od občanských nepokojů ukončených v roce 1992.

Kromě hlodavců využívají Belgičané i psy a detektory kovů, krysa ale oba tyto prostředky předčí. Detektor má tu nevýhodu, že reaguje na jakýkoliv kousek kovu. Jen málokdy se přitom skutečně jedná o minu, a práce je tak velmi zdlouhavá. Pes sice na rozdíl od detektoru dokáže vyhledat i miny pohřbené až 20 centimetrů pod zemí, ale znevýhodňuje ho jeho hmotnost. Může totiž na minu šlápnout a odpálit ji. Tento problém u krysy odpadá, a proto může hlodavec v minovém poli nerušeně šmejdit.

Pozemní miny jsou záludným dědictvím po mozambickém konfliktu. Dodnes mrzačí a zabíjejí Mosambičany, včetně venkovských dětí, jež se narodily dlouho poté, co utichly zbraně. Miny navíc brzdí obnovu ekonomiky tohoto státu, který je považován za jednu z nejchudších zemí.

Celkem je na světě více než sto milionů min, které jsou roztroušeny ve zhruba šedesáti státech. Denně připraví o život či zdraví zhruba padesát lidí.

(čtk, reuters)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky