Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Oběť Wilferových agentů

Jan Gazdík

Jen dva dny po udání byl Vladimír Vojtěchovský zatčen gestapem a na den přesně za tři měsíce sťat v sekyrárně pankrácké věznice. Vojtěchovský - mimořádný cyklistický talent - byl jednou z mnoha desítek obětí agentů KurtaWilfera. Čtyřiadvacetiletý sportovec je paradoxně jediným popraveným Čechem za schvalování atentátu na vůdce nacistické říše Adolfa Hitlera.

Zachránil Foglara

Dávno zapomenut je i fakt, že Vojtěchovský včas varoval spisovatele Jaroslava Foglara před Wilferovým agentem Eduardem Chalupou. Badatel Jaroslav Čvančara tvrdí, že nebýt varování Vojtěchovského, gestapo by Foglara nepochybně zatklo.

Generální pověřenec Kuratoria (protektorátní mládežnická organizace, v níž pracoval i Vojtěchovský - pozn. aut.) Chalupa patřil k nejaktivnějším donašečům šéfa pražského SD Wilfera alias Otty Havlíčka. Právě on také později vydal Vojtěchovského gestapu. Stačil jediný Vojtěchovského povzdech v restauraci, kde cyklista popíjel s přáteli: „To je škoda, že se atentát na Hitlera nepovedl.“ Jeden z přítomných „přátel“, Otto Eichler, informoval okamžitě Chalupu. Ten zvedl telefon a udělal jen to, co již mnohokrát předtím: oznámil „úlovek“ svému šéfovi Wilferovi. Gestapo si pro Vojtěchovského přišlo hned druhý den, 24. července 1944.

Jeden ze svědků po válce u soudu tvrdil, že Eichler na Vojtěchovského pravděpodobně žárlil, a proto jej udal. Eichler byl odsouzen na doživotí a v roce 1955 předčasně propuštěn.

Nepomohl ani úplatek

A jaký byl závěr výslechu na gestapu? „Zatčený Vladimír Vojtěchovský činil nenávistné, štvavé a poraženecké výroky a litoval nezdařeného atentátu na Vůdce.“ Nepomohl ani velký úplatek, který otec Vojtěchovského nacistům předal, aby syna ušetřili. 6. září byl Vojtěchovský junior Zvláštním soudem ve Strakově akademii (dnešní budova Úřadu vlády) odsouzen k trestu smrti. Ke gilotině jej spoutaného a jen ve spodním prádle dovlekl kat Alois Weiss 24. listopadu 1944 v 19, 00

(MFDNES)



Zpátky