Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Polští tajní agenti jsou prozrazeni

Na seznamech bývalé komunistické Státní bezpečnosti je 240 000 jmen agentů, ale i jejich obětí. Okamžitou výpověď dostal polský novinář, který zveřejnil seznamy agentů bývalé polské komunistické Státní bezpečnosti.

Polskem otřásá zveřejnění seznamů spolupracovníků bývalé komunistické tajné služby. Dosud neveřejný dokument totiž kdosi neznámý umístil na internet. Kritici tohoto kroku tvrdí, že mezi údajnými agenty jsou lidé, které tajná policie sledovala, a seznam 240 tisíc jmen tak podle nich není spolehlivý. Novinář, který původně seznam předal svým kolegům, dostal ve své redakci výpověď. Z databáze Institutu národní paměti (obdoba českého Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu) okopíroval seznam novinář renomovaného polského deníku Rzeczpospolita Bronislaw Wildstein, který je známým zastáncem otevření svazků. Seznamy poskytl dalším polským novinářům prý proto, aby jim usnadnil pátrání po zločinech minulosti. Dokument se posléze ocitl na internetu.

V Polsku zatím neexistuje zákon, který by umožnil zveřejnění svazků někdejší tajné policie. Už před "divokým" zveřejněním seznamu z databáze někdejší komunistické policie se v Polsku o otevření archivů diskutovalo. Před nadcházejícími volbami se totiž na veřejnosti objevily spekulace o údajné spolupráci některých známých lidí s tajnou policií. Mezi nimi byla mimo jiné mluvčí první postkomunistické vlády Malgorzata Niezabitowská.

Podle komentářů polských novin povede zřejmě "divoké" zveřejnění seznamů k tomu, že Institut národní paměti bude muset publikovat všechny dokumenty s náležitým komentářem, tedy kdo byl agentem tajné služby a kdo pouze obětí.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění je pro zveřejnění svazků bývalé komunistické policie 43 procent Poláků. Lustrace lidí, kteří zastávají vysoké funkce, zase požadují tři čtvrtiny obyvatel.

Shovívavost vůči agentům

Polsko je vůči bývalým spolupracovníkům komunistických tajných služeb poměrně shovívavé. Nejen že nebyli postaveni před soud, ale mohou v podstatě i nyní bez problému zastávat vysoké státní funkce. Jedinou podmínkou je, aby se v lustračním osvědčení ke spolupráci přiznali. Ti, kteří v prohlášení zalžou, riskují, že na deset let nebudou moci působit v politice ani zastávat žádnou veřejnou funkci.

O zveřejnění svazků komunistické tajné policie se diskutuje například i v Maďarsku. Ostatní země někdejšího komunistického bloku, mezi nimi nedávno Slovensko, jména spolupracovníků tajné policie už zveřejnily. České ministerstvo vnitra oficiální seznamy agentů Státní bezpečnosti (StB) publikovalo před dvěma lety, tedy více než 13 let po pádu režimu. Také v Česku se ale o jedenáct let dříve objevily neoficiální takzvané Cibulkovy seznamy StB.

(čtk, zah)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky