Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Robert St. John: muž, jenž se nebál Al Capona

Marek Švehla

Kdyby se hledal vzor novinářské práce v těžkých a nebezpečných podmínkách, těžko by se našel lepší než americký reportér Robert St. John, od jehož narození 8. února uplyne sto dva let. Ve své kariéře proslul především jako zahraniční reportér. Na počátku jeho dráhy však stál střet se soupeřem, jehož jméno dodnes platí jako synonymum mafiánského gangstera.

Píše se rok 1924 a v dnešní chicagské čtvrti Cicero není nikdo, kdo by si troufal vzdorovat bratrům Caponovým. Provozují nevěstince, načerno obchodují s alkoholem, vybírají výpalné, mají podplacenou radnici i policii. Jedna výjimka ale přece existuje: malý, nově založený týdeník Cicero Tribune. Vede ho jednadvacetiletý Robert St. John. „Cicero ho přitahovalo ze stejného důvodu jako Capona,“ píše Laurence Bergreen v knize Al Capone a jeho doba. „Byla to prosperující, tichá, přehlížená oblast, která nabízela vhodné podmínky pro založení nového podniku.“

St. John rychle pochopil, co je v Ciceru nejdůležitějším tématem. Na první straně každého čísla popisuje vzrůstající vliv Caponova gangu. A to v čase, kdy ostatní noviny zarytě mlčí, ať už kvůli úplatkům, nebo strachu. Před volbami v dubnu 1924 Cicero Tribune popisuje, jak Caponovi chtějí korupcí a zastrašováním protlačit své kandidáty. Z voleb pak přináší reportáž o tom, jak gangsteři čekají před volebními místnostmi a každému, kdo chce hlasovat „špatně“, rvou volební lístky z ruky nebo ho mlátí.

Capone napřed proti St. Johnovi nepoužívá násilí, ale svou moc nad radnicí. Inzerenty v Cicero Tribune čeká daňová kontrola nebo zákaz parkování před obchodem. Novinář na ekonomický tlak odpovídá nejodvážnější reportáží – z návštěvy veřejného domu patřícího Caponovi. Byla to trefa: „vzorný otec rodiny“ Capone je na slovo pasák obzvláště citlivý. Mafián nechal St. Johna zmlátit za bílého dne (za nečinného přihlížení dvou městských strážníků) – pak mu zaplatil účet za doktora a na osobní schůzce nabídl úplatek. Novinář beze slova bouchl dveřmi a napsal o tom článek. Nakonec Al Capone použil poslední zbylý prostředek: koupil Cicero Tribune. St. John ještě ten den dává výpověď a stěhuje se z města.

Mafián vyhrál jeden zápas, ale jeho otřesený vliv začal klesat. Počátkem 30. let byl odsouzen za daňové úniky, dva roky po válce zemřel na syfilis. Zato ze St. Johna se stal uznávaný válečný reportér, později expert na Blízký východ. Když předloni zemřel ve věku sta let, zápas s Al Caponem byl v jeho dlouhém životopise uváděn coby úvodní epizoda, předznamenávající slavnou profesní dráhu.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky