Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Pivní babylon

Karel Vrána

Inflace ocenění pro značky piv mate spotřebitele. "Nejlepší", "nejoblíbenější", "nejchutnější", "nejpitější". Takovými přívlastky se honosí mnohá česká piva. Spotřebitel zajásá, mnohdy však netuší, co se za tituly odkazujícími na různé soutěže a ankety skrývá.

16. prosince, slavná pražská hospoda U Fleků. Kutálka hraje, časopis Pivní kurýr vyhlašuje pivo roku. Letos získává cenu dvanáctka Budvar. Je zde ale problém: různými oceněními se přece pyšní skoro každé české pivo. Tituly a ceny se valí z reklamy a etiket, používají se při prezentaci v zahraničí, kde podobné soutěže také existují.

Peníze, jenom peníze

V České republice v současnosti existují desítky akcí, při nichž se vyhlašuje cena typu pivo roku. Ochrannou značku má přitom již patnáct let registrovanou časopis Pivní kurýr, vedl o ni dokonce dva soudní spory. Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý uvádí, že v zemi je zhruba jen sedm soutěží, které mohou spotřebiteli skutečně napovědět, u kterého piva se nespálí.

V zásadě lze rozlišit dva typy soutěží: anketní a degustační. V první jde o jakéhosi pivního Zlatého slavíka, v druhé o chuťové buňky odborníků. Nejprestižnější degustační soutěží je České pivo, kterou garantuje Český svaz pivovarů a sladoven. "Máme velmi přísná pravidla. Vzorky piva se odebírají dvakrát, zhruba po třech měsících, degustuje je porota, jež neví, v které nádobce je které pivo. To ví pouze notář a dva pověření lidé. Nádobky musejí mít stejnou teplotu a jsou vymývány speciálním roztokem. Hodnotitelé musejí mít degustační zkoušky," vysvětluje Veselý.

Důvěřuj, ale...

Jiné soutěže jsou spolehlivé mnohem méně. Ne všechny z více než padesáti českých pivovarů totiž používají během bojů o "certifikát" čestné metody.

Zřejmě nejelegantnějším způsobem, jak si vtisknout na etiketu "pečeť kvality", je uspořádat slavnosti piva ve městě, kde působí regionální pivovar. Stačí dát místním, kteří jsou na domácí značku zvyklí, do ruky hlasovací lístky. Později jen obeslat reklamní agentury s oznámením: "Jsme nejlepší."

Jiné triky používají pivovary při celostátních anketách. Pokud jsou hlasovací lístky otištěny v novinách, skupují vydání, pověření zaměstnanci poctivě vyplňují kupony a hlasují. Do časopisu Pivní kurýr, který organizuje cenu pivo roku, kdysi přišlo ze Šumperka zhruba pět set hlasovacích lístků. "Samozřejmě jsme je vyřadili," říká zástupce časopisu Richard Crha.

Zřejmě nejhorší případ je, když se pivo honosí vyznamenáním od samozvané skupiny, která je uděluje pod heslem něco za něco. K tomuto postupu má podle některých informací blízko vedení Strany přátel piva, zbytku, jenž se nesloučil s ČSSD. Podle toho, kde je sládek při návštěvách pivovarů nejvíce pohostinný, je ocenění uděleno.

Soutěže, v nichž vítězí nepříliš dobré značky, shazují důvěryhodnost prověřených ocenění. "Pokud si někdo udělá ve svém rajonu pivní soutěž hodnocenou Pepíčkem Zímou nebo strécem Křópalem, prosím. Pokud k tomu nezneužívá uvedenou značku a uvede, podle jakých kritérií jsou piva hodnocená," říká Crha; právě kritéria totiž bývají bolavou stránkou řady regionálních pivních přeborů. Veselý je v jistém smyslu shovívavější. Každá soutěž či cena prodeji piva prospívá. "Jsme lobbisté, kteří bojují za české pivo. Jakékoliv zviditelnění je pro ně dobré," tvrdí.

(Týden)



Zpátky