Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Bondovky nejsou jen čirou fantazií

Svět se vždycky pobaví i poučí, když britská tajná služba MI5 uvolní část svých historických dokumentů. A z čerstvě odtajněných materiálů je zřejmé, že spisovatel Ian Fleming, podle jehož knižních předloh vznikly slavné filmové příběhy Jamese Bonda, vůbec neměl tak divokou fantazii, jak se někdy zdá. Prostě si jen s určitou autorskou licencí přivlastnil reálné špionážní historky a akce.

Dokumenty MI5, které na své internetové stránce zveřejnila stanice BBC, popisují, jak se Italové za druhé světové války snažili pomocí „lidských torpéd“ oslabit pozici Britů na Gibraltaru. Italové vycvičili speciální komando žabích mužů, kteří se pod mořskou hladinou pomocí řízených torpéd nepozorovaně přiblížili k britským lodím, pokládali na ně nálože a s torpédem zmizeli do bezpečí. S rostoucí sebejistotou si Italové upravili námořní tanker, v jehož boku vyrobili díru se záplavovou komorou, odkud pak vysílali žabí muže na torpédech k jejich cílům. Během tří let Italové takto v mořích u Gibraltaru „dostali“ celkem čtrnáct britských lodí.

Konec příběhu? Určitě ne pro fanoušky agenta 007. Ti si asi už vybavili filmovou bondovku Thunderball z roku 1965, v které se padouch Emilio Largo pokouší vydírat svět jadernou zbraní. A o jaderný materiál, ukrytý pod hladinou moře, se mu starají muži vybavení coby pohonem malými torpédy. Ostatně podmořský „souboj na torpéda“ mezi padouchy a agentem 007 se zařadil mezi klasické momenty bondovek. Ian Fleming si navíc nemusel vymýšlet postavy krásných a mazaných špionek, které k Jamesi Bondovi neodmyslitelně patří. Dlouho připravovanou akci Italů u Gibraltaru, kteří se chystali v zimě 1942 zaútočit na několik lodí britského válečného námořnictva, zhatila britská agentka.

„Blondýnka, okolo třicítky, s lehce vyzývavým způsobem vyjadřování. Sedla si, zkřížila nohy (sukni si upravila tak, aby bylo vidět, co jen šlo), pomalu si zapálila cigaretu...“ popisuje v odtajněných dokumentech David Scherr, šéf britské tajné služby za druhé světové války, svoji tehdejší agentku, která „nějak“ dokázala z Italů vytáhnout informace, které nakonec vedly ke zmaru jejich plánovaného útoku a znamenaly i konec celého projektu „lidských torpéd“.

Mezi materiály, které MI5 prostřednictvím britského Národního archivu zveřejnila, je jakýsi průvodce špiona po Londýně. V této příručce, kterou pravděpodobně sepsal ve 30. letech minulého století legendární sovětský špion Leopold Trepper, se agentům například doporučuje, aby se do Londýna vždy vybavili dobře vypadajícími zavazadly.

„Britové utrácejí za zavazadla slušné peníze a cestující, který tomu nevyhoví, riskuje, že nebude ubytován,“ radí špionážní příručka. Nezkušení agenti by si podle ní také neměli dávat schůzky v lepších hotelích, neboť špiona by mohlo prozradit chování nesplňující „vyžadovanou sociální úroveň“. Náměstí či třeba chodby metra byly podle průvodce v tomto ohledu bezpečnější.

(AP, da)

(MFDNES)



Zpátky