Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Země hliníkových hlav

Hana Čápová

Byl to boj Davida s Goliášem, proto jsme ho všichni sledovali s napětím. Sedlácká rodina Rajterových z Mostecka se postavila továrně Nemak, bez ohledu na nelibost místních, krajských i vládních politiků. Svého času vzdor pana Rajtera v televizní debatě svorně odsoudil Miloš Zeman i Václav Klaus, přičemž ten první vzpurného rolníka pasoval na „ekoteroristu“. Teď je boj u konce. Vítěze ale nemá.

Moravský rodák Jan Rajter odmítl počátkem padesátých let vstoupit do družstva, komunisté mu sebrali statek nedaleko Opavy a poslali ho do kriminálu. Po propuštění se odstěhoval na Mostecko, koupil domek zastrčený za litvínovskou chemičkou a živil se prací na železnici. Po pádu komunismu rodina koupila za všechny úspory grunt v Havrani a začala naplňovat svůj sen o hospodaření. Před čtyřmi lety ale Rajterovi znovu narazili. Pozemky v okolí vesnice si vyhlédla firma Nemak, jejíž továrnu na hliníkové hlavy motorů předtím coby jedovatý a rizikový provoz odmítli v Plzni. Mostečtí radní byli naopak pro a průmyslovou zónu nakreslili také na polích pana Rajtera. Ten je ale odmítl dát a vyhrál, vyvlastnění kvůli velkému investorovi u nás (na rozdíl od Slovenska) není možné. „Řekl jsem, že na mých pozemcích stavět nebudou,“ bilancuje úspěšnou část boje Jan Rajter. „Tak nestaví.“

Ekologicky obdělávat půdu přímo vedle jedovaté továrny ale není to pravé. Proto Jan Rajter vytáhl proti samotné stavbě (přesněji proti její 2. etapě – protože první hala na 150 tisíc hlav vyrostla v tichosti a téměř tajně). S pomocí Ekologického právního servisu založil občanské sdružení a začal přesvědčovat sousedy, aby stavbu odmítli. Úspěšně, petici proti Nemaku podepsala většina z nich. Starosta přesto nebyl ochoten o průmyslové zóně vyhlásit referendum.

Tuto svévoli Rajterovi zažalovali u Ústavního soudu. Ten rozhodl nespravedlivě. S vysvětlením, že soud nemůže svým verdiktem „nahradit politickou vůli samosprávy“, stížnost zcela zamítl. Brzy začne na pozemcích, které ze tří stran sousedí s těmi Rajterových, růst fabrika s roční produkcí 1,6 milionu hlav do motorů. Nemak chce dál expandovat, pustit se do linky na recyklaci hliníku. „Proti takové přesile se dá těžko něco udělat,“ říká dnes Jan Rajter.

Současná starostka Havraně Zdeňka Smetanová, která byla pro stavbu ještě coby zastupitelka, říká, že její hlavní očekávání – nová pracovní místa pro lidi ze vsi – Nemak nesplnil: „Lidí z Havraně tam pracuje pět, čekala jsem, že jich bude dvacet třicet. Jsem skeptická k tomu, že v nových provozech to bude jiné.“ Firma je zatím osvobozená od daní, Nemak ale dává obci dary. Loni si Havraň za půl milionu korun pořídila nové veřejné osvětlení a opravila prodejnu potravin, fotbalisté dostali nové dresy a místní posilovna stroje. Most ale plánuje, že až firma začne za dva roky platit daně, měly by končit v rozpočtu města. Proto k sobě chce Havraň připojit. Místní zastupitele teď čeká podobný boj slabých s velkým, jaký má za sebou jejich občan. „Most chce, aby se Havraň stala jeho součástí,“ říká starostka Smetanová. „Jsme proti.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky