Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Hostinští budou muset na univerzitu

Marek Kerles

Češi prý neumějí správně skladovat ani točit pivo, pivovary se proto rozhodly je to naučit. Špatnou péči prý věnují v mnoha českých hospodách jednomu z nejoblíbenějších nápojů v ČR - pivu. Tvrdí to alespoň představitelé pivovarů.

České pivovary se pustily do mohutné akce, jejímž cílem je radikální zlepšení kvality piva v restauracích. Výrobci piva mají ambice naučit stovky hostinských, jak se tradiční nápoj správně skladuje a čepuje. Stále více pivovarů totiž nahlas přiznává to, co je mezi znalci piva veřejným tajemstvím. Češi se sice chlubí, že vyrábějí nejlepší pivo na světě, nápoj, který dostanou hosté v mnoha českých restauracích, ale takové pověsti zdaleka neodpovídá. Důvodem je špatná péče, kterou pivu věnují mnozí hostinští. "Je to známá pravda, na které se nedá nic změnit. Pivovar pivo vaří, hospodský ho dělá," říká sládek Budějovického Budvaru Josef Tolar.

"Zahájili jsme projekt s názvem pivovarská univerzita. Prostřednictvím odborných seminářů v našich pivovarech chceme vzdělávat hostinské jako poslední článek na cestě piva ke spotřebitelům," popisuje záměry producentů piva Miroslav Slaný, mluvčí skupiny Drinks Union, k níž mimo jiné patří pivovary v Krásném Březně, Lounech nebo Kutné Hoře. Mluvčí Miroslav Slaný přiznává, že pivovarská univerzita není v Česku zdaleka ojedinělým projektem. Vzdělávací programy pro hostinské už zavedly nebo se chystají zavést prakticky všechny české pivovary. V ostrém konkurenčním boji tak chtějí docílit toho, aby pivo v restauracích chutnalo tak, jak si přeje jeho výrobce.

Svůj vzdělávací program má i pivovar Budějovický Budvar, největší exportér českého piva. "My se ale snažíme vysvětlovat hostinským způsob správné péče o pivo přímo v jejich restauracích a jejich místních podmínkách," říká sládek Budvaru Josef Tolar.

Kdo má ruce, čepuje

Tolar přiznává, že nárůst počtu restaurací po sametové revoluci přinesl i nečekaný problém. Pivo často čepuje každý, kdo má ruce a nohy. A kvalita nápoje, skladovaného v určitých případech v nevhodných podmínkách s nevhodnou teplotou, natočeného místo na tři zátahy výčepního kohoutu pouze na jeden a poškozeného dalšími prohřešky, takové nekvalitní péči odpovídá.

"Jestliže chceme lákat turisty na tradiční české pivo nezaměnitelné chuti a kvality, pak nemůžeme nabízet v restauracích přechlazený nápoj bez pěny, na který jsou turisté zvyklí už z domova," říká budvarský sládek. Podobný názor mají i zástupci Plzeňského Prazdroje. Prazdroj proto zahájil akci "Za čisté trubky", v níž vyzývá zákazníky, aby pivovaru hlásili kvalitu piva v restauracích. "Nemůžeme ale dokonale ohlídat všech 16 tisíc hospod, kde se naše pivo čepuje," říká mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin. Pivovar chce proto zapojit do kontroly restaurací i své konečné konzumenty.

"Dnes se v Česku kvůli zavedení moderních technologií už nikde nevyrábí opravdu nekvalitní pivo. Kvalita nápoje tak ale o to víc závisí právě na hostinském," říká Bechtin. Zatímco například v dobách první republiky se nejednoduché umění péče o pivo dědilo v rodinných restauracích z generace na generaci, dnes se podle Bechtina bohužel někteří hostinští domnívají, že za výčepem může stát každý, kdo udrží v rukou sklenici.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky