Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Maďaři mají první seznam agentů

Seznam prvních devatenácti jmen prominentních spolupracovníků bývalé maďarské komunistické tajné služby je od včerejška přístupný na stránkách budapešťského institutu Political Capital. Na seznamu je například bývalý premiér Medgyessy a guvernér maďarské Národní banky Járai; podle agentury APA ale přináší seznam málo překvapení, neboť jména už byla známa. Institut však slibuje, že v příštích dnech bude publikovat dalších sedmdesát jmen. V seznamu institutu, který se zabývá politickými analýzami a poradenstvím, figurují jména politiků, hudebníků, sportovců, spisovatelů a novinářů, kteří se už k vazbám na komunistické tajné služby přiznali.

Mezi donašeči jsou uvedeni mimo jiné bývalý premiér Péter Medgyessy, který pracoval jako agent 209 pro maďarskou kontrarozvědku, předseda nacionalistické Maďarské strany spravedlnosti a života (MIÉP) István Csurka či současný guvernér Maďarské národní banky Zsigmond Járai.

Největší pozornost vzbudila v polovině roku 2002 informace zveřejněná v maďarském tisku, podle níž premiér Medgyessy byl v sedmdesátých a osmdesátých letech členem komunistické špionážní služby. Medgyessy se tehdy hájil tím, že na nikoho nedonášel, ale vypracovával ekonomické zprávy a tajně vyjednával o vstupu Maďarska do Mezinárodního měnového fondu. Zsigmond Járai se ke spolupráci s tajnou službou přiznal listu Magyar Nemzet už v roce 2002, kdy byl ministrem financí v tehdejší konzervativní vládě. Podle svých slov vyhotovoval na svých zahraničních cestách zprávy pro tajnou službu na její nátlak.

V seznamu špionů a spolupracovníků je rovněž uvedeno jméno bývalého maďarského velvyslance ve Vatikánu Sándora Keresztese. Ten podle vlastní výpovědi sice "spolupráci" s tajnou službou odmítl, ale podepsal slib, jímž se zavázal "hlásit akce proti lidové republice". Pro domácí rozvědku pracoval rovněž zástupce ředitele maďarského Europolu László Salgó, který se k práci pro tajnou službu přiznal v roce 2002 až po opakovaném zapírání.

Institut Political Capital podle vyjádření svého ředitele Krisztiána Szabadose disponuje seznamem 97 jmen, které ale zatím nemohou být zveřejněna kvůli ochraně osobních dat. Szabados prohlásil, že veřejnost má 15 let po pádu komunistického režimu právo se dovědět, kdo, proč a jakým způsobem s komunistickými tajnými službami spolupracoval. Zveřejnění seznamu na internetu má podle něj vytvořit tlak na politickou elitu, aby publikovala seznam všech agentů a spolupracovníků komunistických tajných služeb. Seznam agentů a spolupracovníků bývalé komunistické státní bezpečnosti z období let 1944 -1990 v Maďarsku dosud nebyl oficiálně zveřejněn. Zveřejnění svazků ale v lednu navrhla vládní Maďarská socialistická strana.

(lup, čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky