Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Únoscům z Beslanu pomáhali vojáci

Petra Procházková

S útočníky, kteří v září loňského roku napadli školu v Beslanu, spolupracovali vysocí státní úředníci nebo příslušníci oficiálních ozbrojených složek. Dvě nejmenované osoby, které jsou důvodně podezřelé ze spolupráce s teroristy, byly již zadrženy. "Po třech dalších se pátrá. Na další dva lidi jsme předali důkazní materiál prokuratuře," prohlásil včera (28. 01. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) předseda vyšetřovací parlamentní komise Alexandr Trošin. Dodal, že bez vysoce postavených úředníků či pracovníků ozbrojených složek by nebylo ani možné tak složitý teroristický čin uskutečnit.

Podle dosavadní verze asi 30 útočníků obsadilo 1. září 2004 školu v Beslanu. Přesný počet teroristů ale komise dodnes nezná a není ani jisté, zda se někomu z nich nepodařilo uniknout. Při nepodařeném pokusu o osvobození více než 1000 rukojmí zahynulo 330 osob, z toho bylo 186 dětí.

Komise vyšetřuje okolnosti tragédie už čtvrtý měsíc, ale řada informací je před veřejností utajována. Nyní vyšlo poprvé najevo, že do akce byli zapojeni i lidé pracující ve státních orgánech, pravděpodobně v policii či v armádě. Tomu napovídá i výrok Trošina, podle kterého někteří spolupachatelé měli hodnosti "vyšší než podplukovník".

Další člen komise, senátor Vladimír Kulakov, upřesnil, že s teroristy spolupracoval někdo nejen přímo v Beslanu, ale i někdo, kdo zaujímá určité postavení na federální úrovni, v Moskvě. "Stále se nacházejí ve svých funkcích," řekl Kulakov.

Včera se objevila informace, že komise vyslechla i náčelníka generálního štábu Jurije Balujevského, což pozorovatelé hodnotí jako stopu vedoucí do ozbrojených složek. Další světlo do beslanského případu mohou vnést dvě videokazety, které komise získala od americké televizní stanice CBS. Na první je film, který již viděli američtí diváci a nic nového se z něj vyšetřovatelé zřejmě nedozvědí. Druhá však obsahuje amatérský záznam přímo ze školy v Beslanu v době, kdy byla obsazena teroristy i během osvobozování rukojmích. Mimořádně zajímavé jsou totiž záběry, na kterých bývalý ingušský prezident Ruslan Aušev vyjednává s útočníky. Je možné rozeznat i tvář vůdce bandy Chučbarova zvaného "plukovník" a dalších čtyř členů jeho skupiny. Občas je dokonce zřetelně slyšet ze záznamu hlas člověka, který ho pořizoval. Kdo to byl, vyšetřovatelé nevědí.

Američtí novináři ale museli kazetu dostat od někoho, kdo s teroristy spolupracoval, protože Aušev s sebou žádného kameramana neměl a rukojmím by jen stěží někdo dovolil cokoliv natáčet, Na kazetě je přitom natočen i úplný konec celé akce, osvobozování rukojmích. To znamená, že amatérský kameraman zřejmě operaci přežil a až poté odevzdal materiál novinářům. To by potvrzovalo fakt, že se nepodařilo zlikvidovat všechny teroristy (ve škole bylo po akci nalezeno 30 mrtvých útočníků, jeden byl zatčen). Podle Trošina stále není jasné, jak se přesně videokazeta k novinářům dostala.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky