Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Solární články fungují i pod mraky

Nové kolektory z umělé hmoty umí přeměnit sluneční energii na elektřinu, i když je venku zamračeno. Sluneční farmy umístěné na pouštích mají v budoucnu zajistit elektrickou energii pro celou planetu.¨

Vědci vyvinuli nové solární články, které umí přeměňovat sluneční energii na elektřinu i v situacích, kdy je venku zcela zamračeno. Jde o články z pružné umělé hmoty, které využívají infračervené spektrum - tedy neviditelnou část slunečního světla. Britský odborný časopis Nature Materials označil tento vynález za zásadní průlom, který podstatně zvýší účinnost a využitelnost solární techniky.

Až doposud byly solární články schopné přeměňovat na elektrickou energii pouze tu složku slunečního světla, která je viditelná. Výpočty Petera Peumanse z kalifornské Stanfordovy univerzity potvrzují, že díky kombinaci infračerveného a viditelného světla by v budoucnu mohlo být zpracováváno až 30 procent veškeré solární energie. V současné době se přitom využívá pouhých šesti procent.

Nové plastové články skýtají podle jejich tvůrců nepřeberné možnosti využití. Některé z nich znějí lidskému uchu spíše jako součást sci-fipříběhů. Vědci například věří, že pokud by se částice z těchto článků nastříkaly ve formě spreje na svetr nebo tričko, mohl by takový oděv sloužit jako nabíječka pro mobilní telefon. Podobná vrstva "laku" by prý také dokázala průběžně dobíjet baterii v autě.

Někteří optimističtí experti zacházejí ve svých vizích ještě mnohem dál. Podle nich budou jednoho dne existovat na pouštích jakési "solární farmy". Tyto farmy budou vyrábět takové množství elektrické energie, které vystačí pro "napájení" celé planety.

"Sluneční paprsky obsahují desettisíckrát více energie, než využíváme," říká Ted Sargent, profesor elektrotechniky na Torontské univerzitě. "Kdybychom dokázali pokrýt desetinu procenta zemského povrchu našimi novými solárními články, mohli bychom tak v podstatě nahradit veškeré ostatní zdroje energie. Získali bychom energii, jejíž výroba neškodí přírodě," upozorňuje v narážce na tepelné elektrárny, které uvolňují do ovzduší skleníkové plyny.

Výraznějšímu uplatnění sluneční energie zatím bránila především skutečnost, že její zpracování je poměrně drahé. I tato překážka by však podle odborníků měla díky novým článkům odpadnout.

(tpa, čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky