Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Vaškůj v klidu

Jaroslav Spurný

Šedesát miliard špinavých korun v rukách neznámých korupčníků, desítky vražd a politici drze do očí veřejnosti odmítající jednoduchou změnu zákona, který by zabránil výnosnému zločinu. To je zlatá éra obchodů s lehkými topnými oleji, jaká tady vládla v první polovině devadesátých let. Minulý týden měl stát před krajským soudem v Brně jeden z nejznámějších „olejových“ kombinátorů, zlínský podnikatel Roman Vaškůj. Muž obžalovaný z podvodu se ale omluvil kvůli bolesti zubů a proces byl odročen.

Soudní procesy s hrdiny LTO – před měsícem byl například odsouzen k deseti letům moravský olejář Luděk Havránek – se překvapivě odehrávají bez většího veřejného zájmu. Naposledy přitáhl větší pozornost nájemný vrah Jiří Večeř, který v reportáži odvysílané loni v září Českou televizí připomněl to nejdůležitější na celé věci – kontakty politiků s podvodníky. Mluvil například o schůzce Vratislava Kutala (loni odsouzen za organizování vraždy svých konkurentů ve kšeftech s LTO k dvanácti letům vězení) s tehdejším ministrem financí Ivanem Kočárníkem, připomněl Kutalovu dovolenou na Kilimandžáru se stínovým ministrem vnitra Ivanem Langerem, zmínil se o vazbách dalšího vrcholného politika ODS Miroslava Macka k firmě, která obchodovala s LTO.

„Otevřeme znovu vyšetřování,“ sliboval po odvysílání reportáže premiér Stanislav Gross. „Ano, dáme se do toho,“ přikyvoval ministr vnitra František Bublan. Po šesti týdnech ale pražské vrchní státní zastupitelství věc opět odtroubilo. „Pan Večeř nám neřekl víc, než v té reportáži, nesdělil žádné důkazy. Teď je to v rukou policie,“ říká Petra Pavlánová z vrchního státního zastupitelství. „Policie se bude těmto kontaktům věnovat jen v rámci běžné operativní činnosti,“ vysvětluje mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Za podvody s lehkými topnými oleji bylo odsouzeno zhruba dvacet lidí, kteří způsobili na daních škodu kolem dvou miliard korun. Přes devadesát procent podvodů zůstává nepotrestáno. „Odfláklo se to v minulosti a dnes to už nedoženeme,“ říká ministr vnitra František Bublan. „Nic se neodfláklo. Problém byl v zákonu, který podvody umožňoval. Když ten se změnil, skončilo to,“ říká tehdejší ministr vnitra Jan Ruml. Za příslušnou agendu tenkrát odpovídal náměstek ministra financí Jan Klak. „Nic vám k tomu neřeknu,“ odpovídá dnešní podnikatel na otázku, proč tak dlouho vzdoroval výzvám policie a médií, aby zákonem nařídil barevnou rozlišitelnost topných olejů od nafty. (Obě komodity se totiž jinak nelišily ničím jiným, než daňovou sazbou – pro LTO podstatně nižší.)

Soud s Vaškůjem byl odročen na červen. Sto šedesát milionů korun daňového úniku zatím za zlínského zbohatlíka absurdně platí řidiči cisteren, kteří pro něj LTO přiváželi ze Slovenska a o podvodu neměli tušení. (Trik byl následující: podvodník deklaroval dovoz LTO, ale pak náklad prodal jako dražší naftu.) Peníze vyžadují celníci, bez jejichž aktivní pomoci by přitom podvody nebyly možné (jejich podíl na zločinu policie dosud nevyšetřila).

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky