Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


100 kontrol = 58 podvodů

Jan Sůra

Nalévání pod míru, špatně spočítaná útrata nebo dvojí ceny stále patří mezi oblíbené finty podnikatelů v krkonošských zimních střediscích. Ukázal to poslední zátah České obchodní inspekce v Krkonoších a Jizerských horách. Kontrolory ošidil každý druhý podnikatel.

„Je to skutečně hodně. Hodnocení příčin nám nepřísluší, ale zřejmě v tomto případě platí, že příležitost dělá zloděje,“ řekla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. O kontrolách přitom řada podnikatelů věděla: zátah se provalil hned na začátku v médiích. Při bezmála stovce kontrol našli inspektoři chyby v 58 zařízeních.

Zaměřili se hlavně na restaurace a stánky s občerstvením. Nejčastěji personál špatně účtoval zákazníkům za jídlo a pití, ale také jim nalévali například pod míru. Často nenašli inspektoři na stánku ani žádný ceník. Předražení se pohybovalo mezi padesáti haléři až stokorunou.

Na ošizení si stěžuje řada návštěvníků nejvyšších českých hor. „Najít někdy v bufetu ceník, to je nadlidský výkon. Jenže když je člověku zima, tak si svařák dá, i když na něj pak vybalí cenu padesát korun,“ rozčiluje se Pavel Trávníček z Prahy, který často tráví dovolenou právě v Krkonoších. „V Alpách se mi to ještě nestalo,“ podotkl.

Na horách stále někteří podnikatelé rozlišují své zákazníky podle toho, jakým jazykem s nimi mluví. Například v penzionu v jizerskohorských Rejdicích účtovali zahraničním hostům o stokorunu více než domácím. „Služba pro české a zahraniční zákazníky se přitom nijak nelišila, je to tedy diskriminace,“ podotkla Marie Kučerová z České obchodní inspekce v Liberci.

Kontroloři většinu přestupků řešili blokovými pokutami, ale s řadou podnikatelů začnou správní řízení. Okrádání zákazníků nedělá českým horským střediskům dobrou pověst. „Nemáme žádné páky, jak je můžeme jako obecní úřad napravit. Ale nevím o tom, že by to u nás byl problém,“ řekl starosta Bedřichova Martin Koucký.

(MFDNES)



Zpátky