Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Juščenkův sametový úklid

Tomáš Vlach

Noví vládci Ukrajiny jsou vůči bývalým prominentům velkorysí. „Banditům kriminály“ bylo jedním z hesel „oranžové revoluce“. Prezidentský kandidát Viktor Juščenko sliboval, že se vypořádá s obchodováním se zbraněmi, se záhadnými úmrtími opozičních aktivistů a novinářů i s podezřelými privatizacemi a všeobecně rozšířenou korupcí.

Čistky raději ne

Po dvou měsících to vypadá, že rozjezd byl efektní a razantní. Juščenkova vláda mluví o přehodnocení sporných privatizací a obrátky nabrala neznámější kauza vraždy odpůrce režimu, případ novináře Georgije Gongadzeho. Ten jako vydavatel internetového portálu kritizoval Kučmův režim, v září 2000 byl unesen a po několika dnech bylo jeho tělo bez hlavy nalezeno poblíž Kyjeva. Posléze se objevily nahrávky bývalého majora Kučmovy ochranky Mykoly Mělničenka, kde Kučma hovořil o nutnosti se s Gongadzem „vypořádat“. Kromě Gongadzeho ale zahynula za podezřelých okolností řada dalších politiků i novinářů: například v roce 1999 poslanec hnutí Ruch Vjačeslav Čornovil nebo o tři roky později při autonehodě novinář Georgij Čečyk. Juščenkův tým teď stojí před úkolem se s tímto temným dědictvím Kučmovy éry vyrovnat.

Kučmův režim se opíral především o ministerstvo vnitra, tajnou službu SBU a generální prokuraturu. Nyní je Juščenko potřebuje získat na svou stranu, aby pomohly odhalovat nepravosti, na nichž se nedávno samy podílely. Vnitro, kolos s půlmilionem zaměstnanců, řídí Viktor Lucenko, inženýr elektrotechniky, vůdce protikučmovských demonstrací v letech 2000 a 2001. Lucenko sice hned po nástupu do úřadu vyhodil velitele vojsk ministerstva vnitra Sergeje Popkova a šéfa dopravní policie Genadije Georgijenka, za nové náměstky si ale vybral většinou staré policejní kádry. To spolu s prohlášeními, že nehodlá dělat plošné čistky, vzbuzuje pochybnosti o potřebné tvrdosti reforem.

Tajnou službu SBU vede opoziční aktivista Alexandr Turčinov, introvert s pověstí tajemného intrikána. Ani on se nechce pouštět do plošných čistek a vnitřního vyšetřování se dočkalo jen několik ojedinělých případů; v rozhovoru pro týdeník Zerkalo Neděli uvedl, že služba má „zdravé jádro“ a s reformami není třeba spěchat. Na druhé straně se pod Turčinovovým vedením SBU pustila do šetření některých kauz. Jde hlavně o prodej zbraní: například do Íránu se v roce 2002 měly dostat rakety vzduch–země schopné nést jaderné hlavice a Saddám Husajn údajně před pěti lety získal z Ukrajiny radarový systém Kolčuga. S překupníky měl jednat i prezident Kučma, hlavní svědek, ředitel státní firmy Ukrspecexport, zahynul v březnu 2002 při podezřelé dopravní nehodě.

Zavřete Kučmu!

Do křesla hlavního prokurátora se vrátil Svjatoslav Piskun, kterého v říjnu 2003 odvolal prezident Kučma kvůli údajným snahám o politizaci úřadu a zneužívání přidělených rozpočtových prostředků. „Piskun teď dělá všechno pro to, aby nejvyšším žalobcem zůstal,“ říká kyjevský novinář Alexandr Piskun se snaží zviditelnit především vyšetřováním kauzy Gongadze: 18. února slíbil za pomoc při dopadení vrahů obrovskou sumu 5 milionů hřiven (23 milionů korun) a beztrestnost každému příslušníkovi bezpečnostních složek, který poskytne o této záležitosti informace.

Ohledně revize privatizací zůstává úsilí vlády poněkud chaotické. Juščenko chce přehodnotit prodej od 30 (prohlásil to na schůzce před investory v Kyjevě) do 200 podniků (toto číslo padlo před dělníky v Doněcku), nová premiérka Julia Tymošenková přišla s prohlášením o 3000 sporných privatizacích. Revize se nakonec dočká asi jen zlomek z celkového počtu 90 000 privatizací. Určitě se jí však nevyhnou ocelárny Krivorožstal, které v polovině minulého roku získali doněcký milionář Rinat Achmetov a zeť bývalého prezidenta Kučmy Viktor Pinčuk. Zaplatili za ně 800 milionů dolarů, ačkoli skutečná hodnota je až trojnásobná.

O masovém postihu prominentů bývalého režimu tak hovořit nelze – vážný problém má jen Leonid Kučma. Prokuratura zkoumá nahrávky, kde hovoří o „odstranění“ Gongadzeho, a z parlamentu se ozývají hlasy, že důkazů proti Kučmovi je dost i ohledně korupce a překročení pravomocí. Premiérka Tymošenková mu chce vzít výhody jako doživotní rezidence a rozsáhlý servis na státní účet. Kučma, jehož popularita v zemi klesla k nule v polovině února, raději odjel na léčení do Karlových Varů. „Pokud se ho podaří dostat před soud, bude to znamenat zásadní změnu dosavadní politické tradice,“ řekl Rádiu Svoboda profesor kyjevské univerzity Igor Losev. „Bude to varování pro každého budoucího prezidenta Ukrajiny, že není žádnou posvátnou krávou a za své činy musí nést odpovědnost.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky