Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Svědek: Policisté pašovali zbraně

Martin Zeman

Pražská justice má v rukou svědectví o tom, že do arabských zemí před časem pašovali zbraně dva elitní detektivové Zbyněk Čáp a Jiří Gregor. Přesto ale pražští státní zástupci nechali případ v šuplíku a nepředali ho k prošetření ani policii, ani Inspekci ministra vnitra. Proč?

"To tvrzení je totiž účelové," vysvětlil LN mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka, proč jeho kolegy nechalo svědectví opakovaně trestaného podnikatele a někdejšího policejního informátora Luboše Sotony v klidu. Trestní řád sice říká, že státní zástupce "je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozví", podle Omelky to ale není tento případ, neboť Sotona "je nevěrohodný". Sotonovo svědectví zaznělo u Městského soudu v Praze, který ho v prosinci poslal na osm let do vězení za podvody. Detaily jeho výpovědi obsahuje rozsudek, který mají LN k dispozici.

Sotona u městského soudu popsal, jak se na počátku 90. let setkal se svým známým Čápem, který mu "přislíbil vyřešit problém u policie v Praze 3", jak mu pak Gregor zařídil, že tehdy za podvod dostal u soudu pro Prahu 3 jen podmínku a jak potom za ním přišel Čáp s tím, že by "potřebovali s něčím pomoci". Sotona podle svých slov "pochopil, že se Čáp zabývá obchodem se zbraněmi". Jako šéf společnosti TWI, která se zabývala obchody s mlékárenskými produkty, jezdil Sotona do arabských zemí. Čáp ho prý přiměl, aby zbraně schovával do kontejnerů s exportovaným zbožím. "Zásilky zbraní se stále zvyšovaly, zbraně se vozily v kontejnerech mezi sušeným mlékem a sýry," cituje Sotonova slova rozsudek.

Čáp i Gregor, detektivové, z nichž první dosud působí v elitním Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, zatímco druhý z něj již odešel, Sotonovo nařčení odmítli. LN to řekl soudce Petr Braun, před jehož trestním senátem se Sotona rozpovídal.

Odsouzený podnikatel dlouhá léta působil jako policejní informátor a jeho svědectví pomohla k odsouzení několika lidí. Klíčovou roli sehrál v kauze někdejšího šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera. Sotona soudu tvrdil, že Lizner si od něj vzal osmimilionový úplatek. Za to dostal bývalý privatizační stratég v roce 1996 šestiletý trest. Po celou dobu ale tvrdí, že byl odsouzen neprávem, neboť nešlo o úplatek, nýbrž zálohu na akcie klatovských mlékáren, které chtěl Sotona koupit.

Věrohodný nevěrohodný

Justice však tehdy uvěřila korunnímu a jedinému svědkovi Sotonovi a označila ho za věrohodného. Když se loni Lizner domáhal na Praze 7 obnovy procesu, Sotona byl opět označen za věrohodného, na rozdíl od několika Liznerem přivedených svědků, podle nichž šlo o cílenou provokaci. V případě svědectví o policejním pašování zbraní do arabského světa je ale Sotona považován za naprosto nevěrohodného, a tak se věc neprošetřila. Pozoruhodné je to i proto, že od září 2001 bezpečnostní složky státu jinak bedlivě prověřují každý náznak rizikových kontaktů do arabských zemí. „Pokud by to byla pravda, tak by se jistě o riziko jednalo," připustil ministr vnitra František Bublan. "Ten případ ale neznám, takže ho nemohu hodnotit ani komentovat," dodal.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky