Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Slováci už znají jména agentů StB

Michaela Prokopová

Slováci už znají téměř všechna jména lidí, které evidovala komunistická Státní bezpečnost. Ústav paměti národa, instituce zabývající se studiem archivů StB, včera zveřejnil poslední, třetí část seznamů. Jde o registr svazků z bratislavského kraje, jenž obsahuje 35 700 jmen.

Slováci poslední část seznamů spolupracovníků očekávali s velkým napětím. Dostat se včera (18. 03. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) na internetové stránky ústavu, kde jsou digitální kopie registrů, bylo téměř nemožné. Server byl po celý den zahlcen. Novináři již dříve spekulovali, že právě svazky ze slovenské metropole mohou zamířit i do vysoké politiky a dotknout se i dalších významných slovenských osobností.

A tak se i stalo. V seznamech se objevuje jméno bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. A to hned dvakrát. Poprvé je veden jako nepřátelská osoba, to bylo na začátku 70. let. Avšak v roce 1985 je pod krycím jménem Doktor zařazen mezi spolupracovníky. „Tento záznam byl na straně, která byla z evidenčních protokolů vytrhnutá. Nám se ji podařilo zrekonstruovat, ale už jsme nezjistili, do jaké kategorie byl Mečiar zařazen,“ řekl mluvčí ústavu Michal Dzurjanin. StB si totiž vedla ke každému jménu čtyři paralelní záznamy v regionech i na ústředí. V roce 1992 se vytržením stránek, kde se objevuje jméno Mečiara, předtím ministra vnitra, zabýval branněbezpečnostní výbor parlamentu. Mečiara označil za kandidáta tajné spolupráce, tedy osobu, která o zájmu StB nemusela ani vědět.

Další ze jmen, která vzbudila pozornost, je Július Fila, generální biskup slovenské evangelické církve. V seznamech je veden pod krycím jménem Julo a Správce jako konfident. Registry také potvrdily, že agentem byl i slovenský arcibiskup Ján Sokol. Ten spolupráci popírá. Jeho svazek byl zničen. Šéf ústavu Ján Langoš však vyloučil, že by byly v seznamech nepřesnosti. Překvapením je i jméno bývalého hokejisty Dáriuse Rusnáka. Pod krycím jménem Lotos spolupracoval s StB i poslanec vládní SDKU Jozef Banáš. Další „výbušná“ jména se zřejmě objeví v následujících dnech.

Seznamy jsou téměř kompletní, zveřejnit zbývá pouze protokoly, které na Slováky vedlo pražské ústředí StB. Ty by se na internetu měly ocitnout do léta. „Jsme v kontaktu, nyní získáváme potřebné informace pro vytvoření databáze. Pak bude zveřejněna,“ dodal Dzurjanin.

(MFDNES)



Zpátky