Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Vědci se vydají po stopách lidstva

DNA desítek tisíc domorodců má zmapovat cesty, po kterých se člověk ubíral při kolonizaci Země. Kdo osídlil Indii a jak se člověk dostal na americký kontinent? Záhady kolonizace naší planety možná objasní nový projekt.

Současní antropologové vědí, že člověk rozumný (homo sapiens) se vyvinul v Africe zhruba před 200 tisíci lety. Také už zjistili, že první moderní lidé opustili africký kontinent přibližně o 140 000 let později a začali si hledat jiná místa vhodná k životu. Nikdo však zatím přesně a do detailů nepopsal, kudy se naši předkové ubírali při hledání nových útočišť. A právě to si klade za cíl projekt, který vznikl ve Spojených státech.

Na studii se budou společně podílet americká společnost National Geographic a počítačová firma IBM, která vědcům poskytne potřebné technické zázemí. Experti plánují určit na základě odběrů DNA migrační trasy, po kterých kdysi probíhala kolonizace Země. Práce svede dohromady světové špičky z oboru populační genetiky, odborníky na evoluční teorie, paleontology i jazykovědce. Týmy z Číny, Ruska, Indie, Libanonu, Brazílie, Jihoafrické republiky, Francie, Británie a Austrálie provedou výtěry z úst domorodcům na všech pěti osídlených kontinentech. Celkem hodlají odebrat sto tisíc vzorků DNA a porovnat jejich drobné rozdíly. Zaměří se na tzv. mitochondriální DNA, která se dědí pouze od matky, a chromozom Y, který přechází výhradně z otce na syna. Vědci už mají k dispozici seznam všech známých mutací Y, které jsou typické pro různé národy.

Tento postup by měl odborníkům pomoci odpovědět na několik zásadních otázek. Například na to, odkud se člověk dostal do Ameriky, kdo kolonizoval Indii nebo jak vznikly rozdíly mezi lidskými rasami. "Naší hlavní metou je ukázat lidem, že jsme všichni vzájemně geneticky propojeni," dodává ředitel projektu Spencer Wells.

Každý, kdo zatouží zjistit podrobnosti o svém původu, má navíc možnost zakoupit si zařízení pro výtěr z úst a zaslat svůj vzorek příslušné laboratoři. Do šesti týdnů pak zájemce obdrží informace o svých dávných předcích. Cena stěrky je 100 eur. Peníze poputují na další sponzorování studie, která má probíhat minimálně pět let. Její iniciátoři odhadují, že možná vytvoří vůbec nejobsáhlejší genetickou databanku na celém světě.

Jak jsme zalidnili Zemi

Z africké pravlasti se naši předkové vydali do Evropy a Asie. V dalších migračních vlnách se pak první současní lidé rozšířili po celé zeměkouli. Místa, kde se našly pozůstatky prvních lidí:

ústí řeky Klasies z doby před 125 000 lety

Border Cave před 100 000 lety

Omo před 130 000 lety

Kafzí před 92 000 lety

Afalu-bu-Rhummal před 60-125 000 lety

Cro-Magnon před 35 000 lety

Mladeč před 33 000 lety

Mal`ta před 15 000 lety

Lui Ťiang před 67 000 lety

jeskyně Tabon před 30 000 lety

jezero Mungo před 38 000 lety

Devil`s Lair před 38 000 lety

Bluefish Cave před 15 000 lety

Meadowcroft před 19 000 lety

Pedra Furada před 32 000 lety

(reuters)

Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky