Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Policie varovala gangstera

Hana Čápová

Šéf mosteckých násilníků prchá před spravedlností. Násilník Martin Macháček, považovaný řadou lidí za šéfa gangsterů Mostecka, napadl spolu se svými kumpány policistu. Vyhýbal se výslechu. Zásahová jednotka ho doma nenašla – někdo od policie ho varoval. Teď je po něm vyhlášeno celostátní pátrání. A znovu je tu stará písnička: svědkové se bojí a nic si nepamatují.

Uteč, jdeme pro tebe

V polovině dubna si šel litvínovský pochůzkář Pavel Linhart po službě na chvíli sednout s kamarádem do baru. Brzy je začal provokovat Martin Macháček a jeho lidi. „Strkali do nás, pak kamaráda polili nějakým alkoholem,“ říká Pavel Linhart. „Vím, že mě nemá rád, protože jsem policajt, který s ním nekamarádí. Raději jsme se zvedli, že půjdeme pryč. Nevyhledávám rvačky, navíc jich bylo dvanáct proti nám dvěma.“ Parta agresorů ale dvojici odejít nenechala a v šatně zaútočila. Pavel Linhart skončil s roztrženým obočím a pochroumanou tváří v péči lékaře. Nešlo o bůhvíjak vážné zranění, ale když si vše nechal projít hlavou, útok nahlásil. „Šli po mně kvůli mé práci – tak myslím, že je to napadení veřejného činitele,“ říká mladý policista. „Navíc tohle jednou musí skončit, aby tu nějaká skupina lidí jen tak mlátila lidi.“

S hlášením ale šel rovnou na litvínovskou „vyšetřovačku“ a ne na obvodní oddělení, jak je v takových případech běžné. Některým svým kolegům totiž nevěří. „Znám policisty, kteří mají s Macháčkem příliš dobré vztahy,“ říká. Zástupce ředitele mostecké policie Jaroslav Káninský dal policistovi v médiích za pravdu, že je to vážné: „Čin lze kvalifikovat jako napadení veřejného činitele.“

Protože se Macháček vyhýbal výslechu, šla si pro něj o čtyři dny později brzo ráno zásahová jednotka domů (dům je psaný na jeho sestru Lídu Lenkovou, která teď na policii podává stížnost a televizi Nova si postěžovala, že je z toho „v šoku“). Odešla s prázdnou – a po Litvínově se povídá, že to je tedy divné. Macháček totiž pozdě večer přijel domů jako obvykle. Neúspěch akce se tak dá vysvětlit leda tím, že ho někdo od policie chvíli před zátahem varoval. Zároveň už čtyři z lidí přítomných incidentu v baru a šatně odmítají svědčit. Třeba s výmluvou „byl jsem opilý, nic si nepamatuji“. Pravý důvod je ale v tom, že Macháčkovi hoši svědky obcházejí a významně se jich ptají: „Jo tak ty jsi tam byl. A viděl jsi něco?“

Svědci mají strach

V litvínovských souvislostech budí taková otázka od těchto lidí oprávněný děs. Macháčkovi mládenci už totiž předvedli, jak umí se svědky zatočit. Gangu, který v místních barech vybírá výpalné, se před časem vzepřel zpěvák Martin Maxa. Jeho klub byl pak vystaven brutálním útokům Macháčka a jeho goril na náhodné hosty (dnes už do něj ze strachu skoro žádní lidé nechodí). Když Maxa přispěchal na pomoc člověku, kterého před jeho podnikem tloukl gangster do hlavy pistolí, vyšla rána a zranila ho na hlavě. Už pár hodin po incidentu měl gang k dispozici jména svědků, kteří se přihlásili policii, včetně jejich telefonních čísel. A začal jim vyhrožovat. Jeden ze svědků, Martin Láter, pak skončil po útoku palicí na hraně života a smrti v nemocnici. „K jistému úniku informací došlo. Ale neprokázalo se, kdo za to může,“ řekl tehdy šéf okresní policie Václav Jakubík (na křeslo v Mostě „spadl“ z policejního prezidia kvůli svému podnikání s estébáky).

Není divu, že se svědkové proti gangsterům zrovna nehrnou ani v dalších kauzách. Nedávno Martin Macháček stanul před mosteckým soudem pro výtržnictví a ublížení na zdraví – za jiný útok na hosta Maxova klubu. Svědků je šest, dva z nich utajení. „Ti zbylí čtyři nechtějí svědčit. Mají strach, protože je jim vyhrožováno,“ říká soudkyně Bohumila Huňáčková. Dala proto podnět policii. Ta podezření z vydírání letos v dubnu odložila – nepodařilo se jí zjistit pachatele. „Když ti lidé nebudou svědčit, přinese to problémy, bude méně důkazů,“ říká soudkyně. „Ale já se nemohu vyjadřovat k práci policie, to se obraťte na státního zástupce.“ Okresní státní zastupitelství však proti práci policie nic nenamítlo. „Proč?“ říká jeho tiskový mluvčí Jan Šindler, „vždyť se nepodařilo zjistit pachatele.“

„Nic vysvětlovat nebudeme,“ říká ředitel mostecké policie Václav Jakubík

Souhlasíte s tím, co řekl váš zástupce – že útok na Pavla Linharta je napadení veřejného činitele?

Asi takhle, naše tisková mluvčí tu bude v pondělí. Já se s vámi bavit nebudu, nemám v Respekt důvěru.

V ten den, kdy jste pro Macháčka šli, přijel podle svědků jako obvykle v noci domů – a nad ránem tam nebyl. To ho někdo varoval?

Nevím.

Soudkyně, která má na stole obvinění Macháčka z výtržnictví a ublížení na zdraví, se na policii obrátila s tím, že svědkům je vyhrožováno. Proč jste to odložili?

Nejste účastník řízení, vysvětlovat vám to nebudeme.

Kdo jiný než Macháček by na zastrašování měl zájem?

Nebudu se k výsledku vyjadřovat.

Po loňské střelbě před mosteckým klubem Neprakta, jehož ochranka tam tehdy zastřelila dva řádící Macháčkovy mlátiče, udělala vaše policie zátah v několika mosteckých podnicích. A když šla do Macháčkova podniku, byl jste prý u toho a s majitelem jste si dokonce podával ruku. To je běžné, že když je v podniku šťára, majitel o tom předem ví – a okresní šéf policie mu potřese rukou?

To tvrdíte vy.

Chcete říci, že se to nestalo?

To je moje věc. Moje záležitost. Nebudu se s vámi o tom bavit.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky