Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


EU žádá Česko: Zrušte vepřín v Letech

Evropský parlament schválil rezoluci odsuzující diskriminaci Romů. Text vyzývá instituce Evropské unie a členské i kandidátské státy EU, aby přijaly příslušná opatření, která povedou k lepšímu postavení Romů ve společnosti. Od Česka zvlášť žádá zrušení vepřína v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Řada českých poslanců hlasovala proti. Rezoluce také vyzývá členské a kandidátské státy, aby vytvořily strategii pro větší zapojení Romů do voleb všech úrovní, a to jako voličů i jako kandidátů. Podle europoslanců je rovněž nezbytné zavést stipendijní a školící programy pro znevýhodněné romské studenty.

EP také žádá, aby Praha změnila dosud neústupný postoj ke sporné velkovýkrmně prasat v Letech u Písku. Podle historických pramenů přišlo za války v táboře na tomto místě o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. Proti rezoluci hlasovalo 25 poslanců, z toho řada českých. Podle Jana Zahradila (ODS) usnesení kvůli pasáži o Letech odmítlo všech devět europoslanců za jeho stranu. Stejně se zachoval i Miloslav Randsdorf (KSČM). O tom, jak hlasovalo pět jeho komunistických kolegů, nevěděl. „Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl," řekl Ransdorf.

Rezoluce dále požaduje od EK, aby doporučila národním vládám pečlivě kontrolovat, že peníze z evropských fondů určené na programy přispívající k řešení romské otázky směřují tam, kam mají. Romové by se také měli zapojit do tvorby, realizace i monitorování těchto projektů. Členské i kandidátské státy by podle EP měly přijmout legislativu a konkrétní administrativní opatření, která umožní potírání přímé i nepřímé diskriminace Romů ve všech sférách společenského života. Skončit musí podle EP existence romských ghett.

Většina europoslanců, jež ve středu v parlamentu k tomuto tématu promluvila, vyzdvihla význam rezoluce, která je podle nich průlomová a jejímž přijetím přestane být romská otázka tabu. "Musíme společně pracovat, abychom překonali staletí předsudků, diskriminace a sociálního vyloučení Romů," prohlásil komisař Vladimír Špidla, který v EP ve středu představil zprávu komise o situaci Romů. Zlepšit situaci Romů, kteří žijí na území Evropské unie, chtějí také zástupci této menšiny sdružení v Evropském romském fóru. Na počátku dubna jeho vedení v Bruselu oznámilo, že chce intenzivně spolupracovat s evropskými institucemi.

Po loňském rozšíření EU žije nyní na jejím území asi deset milionů Romů, přičemž celkový počet obyvatel unie činí 456,4 milionu. Rozšířením unie o Rumunsko a Bulharsko přibudou do společenství další tři miliony Romů.

(čtk)

(MFDNES)



Zpátky