Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Slovensko otvírá svazky StB. Jsou v nich i slavní hokejisté

Martin Friš

Teprve po více než patnácti letech se slovenská společnost dovídá, jak silně ji obepínala chapadla komunistické tajné policie. V odtajněných svazcích StB totiž bylo objeveno i množství uznávaných osobností ze světa kultury nebo sportu.

Mezi "agenty" registrovanými v bratislavském archivu, který Ústav paměti národa zveřejnil jako poslední ze všech krajů, jsou například bývalí špičkoví hokejisté Dárius Rusnák a Dušan Pašek. Rusnák, kapitán mistrů světa z roku 1985, dnes pracuje v prezidentské kanceláři. Před více než rokem dokonce získal prověrku na stupeň přísně tajné. Bývalý československý reprezentant tvrdí, že spolupráci s StB nepodepsal. "Nejsem si vědom, že bych něco takového někdy udělal. Mohu se komukoliv podívat do očí," prohlásil.

Ukázalo se, že StB úspěšně pronikala i do slovenské kultury. Podle odtajněných registrů byl tajným spolupracovníkem policie například uznávaný herec Štefan Kvietik. Agentům měl půjčovat svůj byt. Jako agent je registrován i populární dětský bavič Jozef Nodžák, jehož pořad vysílá již řadu let Slovenská televize.

V odtajněných registrech je také fotbalista Ladislav Kačáni nebo slovenský šachový velmistr Lubomír Ftáčnik. Rusnák i další potvrzují, že tajní agenti běžně jezdili se sportovci do zahraničí. Ti jim údajně přezdívali "boží očka". "Sportovci jsou mladí, ambiciózní, proto jsou zranitelnější než jiní," řekl deníku SME František Chmelár, šéf Slovenského olympijského výboru, který je ovšem také evidován jako "agent". Chmelár jako jeden z mála lidí nařčených ze spolupráce nevyloučil, že "něco podepsal".

Právě mezi sportovními funkcionáři je podobných příběhů mnoho: "agentem" byl podle registrů současný předseda olympijského svazu, prezident basketbalové asociace nebo šéf lyžařského svazu.

Zároveň s tím, jak média zveřejňují další a další jména, sílí na Slovensku debata o tom, jak k těmto odhalením přistupovat. Některé případy jsou pro Slováky zcela nepochopitelné: podle registrů byl "agentem" také Anton Srholec, proslulý katolický disident, jenž strávil deset let v Jáchymově. Věrohodnost svazků proto již začala být napadána. První žalobu na Ústav paměti národa podal disident a politik Ján Čarnogurský.

Zveřejnění svazků způsobilo problémy mnohým vysoce postaveným lidem. Agentem byl podle nich například současný šéf Červeného kříže Bohdan Telgársky, který se ovšem chce soudit. Ze stejného důvodu odstoupil minulý týden vládní zmocněnec pro Slováky žijící v zahraničí Claude Baláž. V seznamech je také předseda Slovenské obchodní a průmyslové komory Peter Mihók nebo předseda Matice slovenské Jozef Markuš.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky