Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Liga gentlemanů a jedné dámy

Milan Hulík

Každý politik v ČR ví, že při skandálu musí vydržet tři dny, než se média skandálu nabaží a než ho vystřídá jiný. Jenže naše aféra trvá již třetí týden a rozvíjí se jako detektivka, kde přibývá podezřelých, a čtenář již beztoho ví, kdo je vrah. Poslední dny však přinášejí „rozuzlení“, které ukazuje, že podezřelí s tím nejpodezřelejším uzavřeli gentlemanskou dohodu a tudíž právem mohou ukázat na nápis

MINISTR VNITRA VARUJE: KORUPCE POŠKOZUJE CHARAKTER. NEDÁVÁM ÚPLATKY NEBERU

Je napsán na plakátě, který visí na mnohých úřadovnách policie. Doprovází jej Renčínova kresba upláceného úředníka zastrkávajícího svazek bankovek do kapsy. A také telefonní číslo a adresa protikorupční linky 974832222, stiznosti@mvcr.cz nebo korupce@mvcr.cz, kam je třeba hlásit případy korupce. Plakát vydalo ministerstvo vnitra v době ministrování Stanislava Grosse jako součást politické kampaně MV v boji s korupcí.

Takže protikorupční linko, existovalo podezření z korupce. Noviny MF Dnes zjistily na katastru nemovitostí, že Stanislav Gross, tehdy poslanec ČSSD a místopředseda poslanecké sněmovny zaplatil v r. 1999 za svůj nový byt 4+1 na Barrandově v hotovosti zálohu 2,5 mil. Kč s tím, že zbytek kupní ceny ve výši 4. 276, 076.- Kč doplatí hypotečním úvěrem. a neváhaly spočítat, kolik si Stanislav Gross vydělal za dobu svého působení v politice a zda-li si mohl pořídit tento byt pouze z hypotéky a úspor, jak uvedl v první verzi v r. 1999. Bohužel, na uvedenou zálohu to nestačilo, po výpočtu příjmů za poslancování a místopředsedování a jejich zdanění se zjistilo, že Stanislav Gross si mohl vydělat tak 1,7 mil. Kč. A pokud neutratil nic na živobytí, neplatil topení, neoblékal se a nekupoval si toaletní potřeby a noviny, mohl tuto částku použít na koupi bytu. Kde vzal zbytek peněz na zálohu? Jak známo „tres faciunt collegium“- ti tři to ví. Stanislav Gross, strýc František Vik a Bůh nad nimi.

Ukázalo se však, že je to jako s těmi třemi mušketýry. V našem kolegiu, jak dále, se totiž objevil čtvrtý mušketýr. Stanislav Gross prohlásil, že strýc, bývalý důstojník a v minulém režimu zástupce velitele jihlavské posádky, mu přispěl částkou 1,2 mil. korun. Měl prý vždy vysoký plat a pak prodal nějaký dům a byt – peníze si uložil a když jej synovec požádal, tak mu je dal. Na štěstí žádné z jeho šesti dětí od něj peníze nechtělo a on nevěděl co s penězi. „Rodina si musí pomáhat“, prohlásil. Přenesme se přes skutečnost, že plat zástupce velitele v postavení mjr. Vika činil tehdy asi 6000.- Kč a že za rodinný domek mohl vysloužilý důstojnik, který je již 30 let v důchodu, dostat tehdy tak 200.000.- Kč pevné socialistické měny. Jenže protikorupční službo, tato verze měla malou trhlinu. A co darovací daň?

To si zřejmě uvědomil i JUDr. Gross, takže se verze strýce Vika opravila. Nebyl to dar, ale půjčka – pro jistotu od nejmenovaného příbuzného v cizině. Peníze byly přivezeny v plastikové tašce. Další chyba – neoznámení bance! Doktor Gross ovšem není advokát a nemusí vědět, že dovoz peněz do ČR v částce vyšší než 200.000.-Kč musel být oznámen České bance. Pokud by částka byla přivezena vícekráte v menších sumách, bylo by to zase obcházení zákona. Po těchto poznámkách v tisku, se strejda Vik asi u advokáta poradil a svoji výpověď změnil. Ne, nebyla to plastiková taška – to byla jenom taková legrace! Peníze vypůjčeny byly, ale strejda Vik, v dobách své vojenské slávy přezdívaný Franta Rámus pro šikanu a řvaní na vojáky, nic již neřekne. „A je mi také 76 let, tak co mi chcete?“

MF DNES chtěla a kontrovala dalším zjištěním, že Grossovi si dodatečně a mimo cenu bytu nechali zhotovit na terase bytu zimní zahradu a bazén. Cena ? Podle odborných firem 700.000 – 1 000.000.-Kč

BUDE SE ŽALOVAT

Prohlásil na adresu MF DNES Stanislav Gross na tiskové konferenci, prosím, zde jsou doklady o mých příjmech, ze kterých je patrné, že jsem vydělal za dobu svého působení v politice nikoliv 1, 95 mil., ale 3, 5 mil. Tyto doklady pro jistotu vytrhl redaktorovi MF Dnes z ruky, že je uvidí až u soudu. JUDr. Gross podá na tyto cti utrhačné noviny žalobu na ochranu osobnosti. Pak jen tak poznamenal, že tyto příjmy jsou i s poslaneckými náhradami. Takže pan premiér do této částky zahrnul i nezdanitelné náhrady poslaneckých výdajů, tedy peníze, které nejsou či nemají být součástí poslaneckých platů. Náhrady za cestovné, stravné , bydlení, dopravu, atd. Jen pro vysvětlení. Poslanec ve vyšší funkci má nárok na služební auto s kartou na neomezenou spotřebu benzinu. Současně ovšem dostává paušální částku na náhradu cestovních výdajů, kdyby snad nechal auto doma a jel třeba metrem nebo vlakem.

Vydělal, nevydělal, od koho mám peníze a komu dlužím – více neřeknu ! A je vymalováno Mladá fronto!

Toto započtení náhrad upozornilo ale na fakt, o kterém se šuškalo dávno. Jen Stanislav Gross to řekl na plné pecky – ano, účelově určené náhrady, které na uvedené potřeby mají být spotřebovány nebo jinak vráceny, považuji za součást poslaneckého platu a mohu si za ně postavit třeba bazén nebo koupit hodinky s vodotryskem.

TŘIKRÁT A DOST

Poťouchlí novináři z MF Dnes si tento gól soupeře, kterým se zase ujal vedení, nenechali líbit. Připomněli, že Stanislav Gross ještě jako poslanec a ministr vnitra prosazoval zákon, podle kterého by každý musel přiznat, jak přišel k majetku a pokud by toho nebyl schopen, byl by postižen vysokou sankcí. Ještě, že zákon přijat nebyl! Ale i kdyby byl, tak by se od 4. 2. 2005 na Stanislava Grosse nevztahoval. Jak tomu bylo v antických dramatech, objevil se tento týden jako deus ex machina muž jménem Rostislav Rod a řekl: „To já jsem půjčil panu Vikovi peníze.“

Jak se ukázalo, celá věc byla vlastně jednoduchá Strejda Vik se bez vědomí synovce Standy obrátil na žáka své manželky, o kterém věděl, že má peníze. Řekl mu, že by potřeboval půjčit peníze svému synovci, tomu nadějnému mladému politikovi Grossovi a pan Rod se rozhodl, že tomu poslanečkovi, jak se vyjádřil, peníze půjčí. Tedy půjčí. Řekl, že to považoval za výhodný obchod. Zpět měl za 8 let dostat o 400.000.- Kč více, zárukou byla směnka. A poslaneček to ani nevěděl, ten si myslel, že peníze jsou od strejdy. Když mu to teď pan Rod přišel říci, připadal panu Rodovi zamyšlen. Možná proto, že si vzpomněl na volební hit KDU-ČSL „Třikrát a dost“. Obstojí tato třetí verze před novináři?

Ukázalo se, že neobstála. Pan Rod totiž směnku neukáže, kdy transakce se směnkou proběhla si také přesně nepamatuje, která ze tří manželek pana Vika jej učila také neví, jak se jmenovala křestním jménem již vůbec ne. Chtěl jen vyhovět panu Vikovi, který byl z Jihlavy jako on. A rodáci si musí pomáhat Příbuzní také, takže jeden za všechny, všichni za jednoho. Jako ti čtyři mušketýři. Proto by se spíše patřilo lidovecké heslo změnit na „Čtyřikrát a dost.“

Poťouchlíci z MF Dnes se sice ptají, jak to, že je to za úrok, když strejda Vik tvrdil, že chtěl Standovi ušetřit za hypotéku. Z čeho strejda 1.300,000.- Kč zaplatí, když má důchod 6000.-Kč? Proč to Stanislav Gross nezačal již splácet, když je směnka splatná za tři roky ? Proč si místo splácení kupovali Grossovi pozemek za 400.000.- Kč? Proč se teprve nyní dozvěděl, komu bude splácet?

Na tyto otázky ale není třeba odpovídat. „Všechno to byla dohoda dvou gentlemanů, Roda a Vika“, řekla Grossova mluvčí. A proč to oba Grossovi neřekli, ani když aféra propukla? „To víte, dohoda gentlemanů je dohoda gentlemanů,“ odpověděla mluvčí. A je znovu vymalováno. K těm gentlemanům musíme ale ještě přidat jednu dámu. Paní mluvčí je totiž velmi dobrá známá gentlemana Roda. „Taky jsem byla překvapená, když se pan Rod ozval“, vysvětlila to paní mluvčí zvědavým novinářům.

K velkému překvapení se tedy nakonec ukázalo, že protikorupční služba přijde zkrátka. Je to přece Liga gentlemanů a jedné dámy.



Zpátky