Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Práskej a bydli

Veronika Ludvíková

Fyzické násilí, nejistota, zášť mezi obyvateli. Takové důsledky má akce kladenského magistrátu proti černým pronajímatelům obecních bytů postavená na principu: udej a dostaneš městský byt.

Bydlíte v načerno pronajatém obecním bytě a už se vám zajídá, že na vás pronajímatel vydělává? Pokud bydlíte v Kladně, nahlaste věc na radnici. Ta se bohatě odmění: legálně vám pronajme obecní byt, vašemu "vykořisťovateli" jej vezme, a když se bude bouřit, pošle na něho "berňák" za to, že nepřiznal příjem z nájemného. Projekt zvaný Amnestie pro černé nájemníky běží v největším městě Středočeského kraje od poloviny března, skončit by měl posledním červnovým dnem letošního roku. "Podobně jako my by chtěli postupovat třeba v Rakovníku, další města s obdobnými plány vyčkávají, jaký bude výsledek akce," říká tiskový mluvčí kladenského magistrátu Ladislav Pavlík.

Kladenští radní si projekt pochvalují. "Máme asi deset nahlášených případů, další lidé volají a zjišťují, jaké musejí doložit důkazy," uvádí mluvčí. Dva byty už městská rada přidělila, brzy prý tak učiní s dalšími. Vychvalovaný systém má však háček, rozhodně nepřispívá k dobrým vztahům mezi obyvateli. Pavlík přiznává, že nelegální pronájmy udávají také sousedé. Černí nájemci a pronajímatelé si zase občas vyřizují účty fyzickými útoky; už musela zasahovat městská policie. Původní příčinou kladenských problémů je přitom regulovaný trh s byty. Na většině českých radnic leží dlouhé pořadníky uchazečů o městské bydlo s nízkým regulovaným nájemným, na přidělení se čeká až deset let. Oficiálním obyvatelům nájemních bytů se navíc vyplatí pronajímat je načerno dalším lidem za mnohem vyšší, tržní ceny.

Zamezit černému trhu s byty pomocí udávání chtěla už před šesti lety pardubická radnice. Hlavními "padouchy" ovšem nebyli ti, kdo byty načerno pronajímali, nýbrž lidé, kteří v nich bydleli. Občanům, již ohlásí neoprávněného uživatele obecního bytu, nabízela radnice body navíc do pořadníku na obecní byt. "Nemělo to úspěch. Několik bodů navíc v pořadníku nestálo lidem za to, aby chodili svědčit k soudu a dělali si nepřátele," říká ředitelka bytového odboru pardubického magistrátu Dana Dosoudilová.

(Týden)



Zpátky