Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Každý nám nyní rád půjčí, říká slovenský ministr financí Ivan Mikloš

Marek Pokorný

Jak dopadl na Slovensku první rok rovné devatenáctiprocentní daně?

Celkově jsme vybrali tolik, kolik jsme očekávali, a zhruba stejně, jako by to bylo bez reforem, ale struktura byla překvapivě jiná. Víc se vybralo na přímých daních, méně na nepřímých jako DPH – ten pokles ale nesouvisí s reformou, spíše se vstupem do Unie.

Nakolik se na vyšším výběru přímých daní projevuje to, že se už tolik nevyplatí a ani nedá šidit na daních?

Vyšší výběr je dán hlavně rychlejším růstem HDP, růstem zaměstnanosti a reálných mezd. Hodnotit pokles daňových úniků je ještě brzo, ale předpokládám, že s tím souvisí. Vycházím z logické úvahy, že při nižší sazbě daně je nižší motivace se dani vyhnout a hlavně se se zjednodušením systému a zrušením výjimek snížila možnost daně krátit.

ODS chce v Česku zavést patnáctiprocentní rovnou daň, v Rusku už mají dokonce 13 %. Myslíte si, že byste i vy mohli jít ještě níž?

V delším horizontu ano, nyní ne. Máme i jiné cíle, které jsou důležitější – především snižování deficitu veřejných financí, který byl loni 3,3 procenta HDP.

Vyplatí se pracovat

Jak se osvědčilo zavedení poplatků za návštěvu lékaře a vypsání receptu?

Jednoznačně kladně. Lidé přestali zbytečně chodit k lékaři a devítimiliardový dluh, který se každoročně vytvářel ve zdravotnictví, se snížil na polovinu. Nyní nás čeká druhá fáze: vytvoření ekonomického tlaku na snižování přebytečných kapacit. To by mělo dostat zdravotnictví úplně ze ztrát.

Jak se to promítlo na nemocnosti?

Slováci od loňského roku o třetinu méně marodí. Dřív se lidem s nízkými příjmy vyplatilo být na nemocenské, protože ji někdy brali vyšší než plat. Tím, že se přenesly náklady na hrazení nemocenské v prvních dvou týdnech na zaměstnavatele (kterým se samozřejmě snížily odvody), jsme zrušili toto zvýhodnění nemocných a navíc je firmy samy kontrolují.

Spustili jste i penzijní reformu, kdy si střední věková skupina může vybrat, jestli zůstane ve starém průběžném systému, nebo půjde do nového fondového. Jaký je zájem?

Mnohem větší, než jsme čekali, takže se ale také vybere mnohem méně na důchodovém pojištění. Předpokládali jsme letos propad příjmů 0,5 % HDP, ale bude to nejméně 0,7 procenta.

Kde na to vezmete peníze?

To není problém, něco jsme si dali stranou z privatizace a zbytek si půjčíme. Důsledek našich reforem je i ten, že si na trhu můžeme půjčovat velice výhodně.

Výrazně se snížily sociální dávky, ale například Romy reformy dohnaly na okraj chudoby a loni na jaře došlo i k rabování. Byla to chyba?

Nemyslím si to. Každý, kdo se zapojí do veřejných prací, dostane aktivační příspěvek 1500 korun a nemusí mít snížený příjem. Bohužel minulý systém je navykl na kulturu závislosti. Drtivá většina obyvatel neprotestuje, zpřísnění sociálních dávek a systému považuje za dobré a spravedlivé.

Loni v červnu neprošla reforma školství, která počítala se zavedením školného. Poslanci si už říkali, že těch plateb je moc?

Ne, byla to chyba předsedy parlamentu. Ten o ní dal hlasovat v době, kdy chyběli tři koaliční poslanci. Ale už jsme ji dali znovu do parlamentu.

Je stejná, nebo jste ji zmírnili?

Je velmi podobná. Ale je jiná situace, bojím se, že s blížícími se volbami slábne šance, že projde.

Nešťastné řešení

Zatímco rovná daň a reformy vám ve světě zjednaly obdiv, nedá se totéž říci o protežování automobilky KIA-Hyundai. Dlouho jste majitelům pozemků hrozili vyvlastněním, až minulý měsíc jste jim zaplatili to, co požadovali. Znamená to, že od vyvlastňování ustupujete?

Ne, ale proces vyvlastňování se ukázal být nefunkční a nedostatečně efektivní, protože zodpovědnost za něj má místní samospráva, která nechce jít do konfliktu s lidmi, kteří prodat nechtějí. Zároveň jsme nebyli schopni plnit termín, do kdy jsme slíbili automobilce předat pozemky, takže jsme museli přejít k tomu nešťastnému a nestandardnímu řešení – že jsme zvedli cenu výkupu na dvouapůlnásobek.

Kdybyste znali tyto důsledky dříve, postupovali byste stejně?

Navrhli bychom dřív změny, které umožní vyvlastňovat daleko jednodušeji a rychleji. Teď jsme schválili návrh novely zákona o zkráceném řízení, který při liniových stavbách a důležitých strategických investicích přenese kompetenci ze samosprávy na státní správu, aby byl proces vyvlastňování rychlejší.

Ivan Mikloš (45) je hlavním autorem slovenské daňové reformy, za kterou jej prestižní ekonomický časopis Euromoney loni ocenil titulem „ministr financí roku 2004“. V letech 1991 až 1992 byl ministrem privatizace, do vlády se vrátil v roce 1998 jako vicepremiér pro ekonomiku.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky