Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Policie zatýkala odpůrce komunismu

Dva lidi zatkla na prvomájové akci KSČM policie. Policisté nejprve zatkli a odvlekli k autu odpůrce komunismu Jana Šinágla, který se vmísil do prvomájové demonstrace komunistů a chtěl během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka protestovat proti komunismu. Jeho zatčení doprovázely výkřiky dalších odpůrců komunismu: "Pusťte ho, Grosstapo!" Policisté poté přivolali posily a údajně zadrželi další protestující. Policie potvrdila pouze zatčení Šinágla a druhého muže, který měl propíchnout pneumatiky u policejního auta.

Podle policie demonstrující narušili povolenou akci, zatímco jejich shromáždění nebylo ohlášeno. O obvinění dvaadvacetiletého muže z Brněnska, který poškodil auto, rozhodne výše škody. Oba zadržené muže ale policie po projednání jejich činů propustí.

V Praze na Letné, kde KSČM slaví Svátek práce už tradičně, se údajně sešlo kolem deseti tisíc komunistů. Policisté, kteří obvykle odhadují méně, se tentokrát nevyjádřili. Uvedli, že mají jinou práci.

Tisíce komunistů na Letné

Proti komunistické převaze se v místě bývalého Stalinova pomníku shromáždily asi dvě desítky odpůrců komunismu. Jedním z řečníků, kteří varovali před komunismem, byl Milan Paumer, který počátkem 50. let společně s bratry Mašíny uprchl z komunistického Československa do západního Berlína. "Zatím je to začátek, bouchačky jsme ještě nevytáhli," prohlásil. Demonstranti se potom s transparentem "KSČM mimo zákon" vydali na komunistickou oslavu.

Mezi komunisty a jejich stoupence se snažili vmísit i další účastníci. Jiní se snažili přiblížit k tribuně a pískali na píšťalky nebo diskutovali s vesměs staršími účastníky prvomájové oslavy. Protesty se vyhrotily, když policisté bránícího se Šinágla přivlekli k policejnímu vozu a snažili se ho dostat dovnitř a odvézt. Šinágl vyzýval okolostojící, aby ho bránili. Ti ale hlavně křičeli na policii, aby zasáhla raději proti komunistické demonstraci a proti "lžím" v Grebeníčkově projevu. Grebeníčkův projev doplnila recitací Jiřina Švorcová. Na mítinku vystoupili i protifašističtí bojovníci a váleční veteráni.

Ačkoliv prvomájové manifestace KSČM doprovázejí protesty jejich odpůrců pravidelně, je zatýkání účastníků výjimečné. V roce 2003 policisté zadrželi tři mladíky, kteří se pokusili narušit průběh manifestace házením vajíček mezi její účastníky. Při oslavách o rok dříve policie zadržela dvojici mužů, která napadla jednoho příznivce KSČM a reportéra, který chtěl o incidentu napsat.

Svátek práce slaví i další politické strany. Sociální demokraté se sejdou na pražském Výstavišti u Křižíkovy fontány ve 14:00. Osloví je předáci pražské ČSSD a po nich své umění předvede folklorní soubor Lúčnica. Děti dostanou hodinu na to, aby využily atrakce.

Zatímco socialisté a komunisté budou oslavovat, Národní pětka, jejíž příznivci se sejdou na Staroměstském náměstí, se chystá pod heslem Vlast a národ nade vše kritizovat EU a její ústavu, kterou považuje za krok k evropské superfederaci. "Příslušnou symbolikou" prý nacionalisté označí sídlo Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Tomášské ulici na Malé Straně.

Mladí konzervativci se strkali s komunisty

Strkanice a slovní "přestřelky" mezi komunisty a mladými konzervativci provázely oslavu 1. máje, kterou v parku u výstavního pavilonu Anthropos v Brně-Pisárkách uspořádali členové a příznivci KSČM. U vstupu do parku se totiž ještě před zahájením akce shromáždilo asi třicet Mladých konzervativců, kteří upozorňovali na zločiny komunismu.

Protestující se snažili přicházejícím levicovým sympatizantům dávat do ruky list papíru popsaný jmény obětí komunismu. Dostávalo se jim ale odpovědí "Proč?" či "Jste chudáci". Někteří příznivci KSČM ze začali s konzervativci strkat nebo si před nimi odplivli.

"Oslavy komunismu považujeme za hrubě urážlivé vůči těm, kteří v minulosti následkem komunistické moci trpěli či stále trpí, jako například v Severní Koreji nebo na Kubě," řekl pořadatel Jan Strelička. Konzervativci proti každoroční oslavě 1. máje brněnskou KSČM protestovali popáté.

Příznivců levice, většinou ozdobených plyšovou třešní na klopě, se v pisáreckém parku sešla tisícovka. "Cesta k socialismu je těžká, vydlážděná krví, ale my po ní jdeme," prohlásil například mladý člen KSČM v červeném tričku s revolucionářem Che Guevarou. Následoval zpěv Písně práce se zaťatou pěstí.

Anarchisté pochod Brnem zrušili

Anarchisté akce v Praze vynechali a soustředili se do Brna. V sobotu pochodovali městem a dnes čekali na pochod neonacistů. Průvod asi tří stovek příznivců hnutí Národní odpor vyšel krátce po poledni. Po několika minutách mu ale cestu v Rašínově ulici zablokovali asi tři desítky anarchistů s transparenty "Stop nazi".

Konfliktu mezi znesvářenými tábory ale policie zabránila. Neonacisty a anarchisty vůbec nepustila k sobě. Zástupy extremistů vykřikujících "Čechy Čechům" a "Nic než národ" zastavila policie na náměstí Svobody. O padesát metrů dál v Rašínově ulici pak tajemník úřadu městské části Brno-střed Radovan Novotný vyzval aktivisty, aby se rozešli. Anarchisté ho ale neuposlechli. Policejní těžkooděnci je proto z ulice vytlačili. Některé z demonstrantů museli odnášet.

Krátce před 13:00 extremisté stále ještě čekali na náměstí Svobody na to, až jim policie umožní pochodovat dál. Anarchisté byli vytlačeni do parku na Moravském náměstí. Mezi místem, kde stojí se svými transparenty, a ulicí, kterou by měl projít průvod neonacistů, stojí zdvojený kordon policistů. Policie střety mezi oběma tábory předpokládala. Proto povolala do služby stovky příslušníků.

(čtk)



Zpátky