Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Policista z 1. máje je známá firma

Karel Vrána

Odveďte toho primitiva, hřímá předseda KSČM Grebeníček na pražské Letné. Policie zadrží protestujícího antikomunistu Jana Šinágla. Mezi uniformy se vecpe tajný policista. Ne poprvé.

Před třemi roky bránil mítink ODS.

První máj 2005. Aktivista Šinágl se zkroucenýma rukama, za ním muž v uniformě a po "skinheadsku" vyholený tajný bez identifikace. Všichni tři směřují k policejnímu vozu, scénce radostně přihlížejí komunističtí příznivci.

Červen 2002. Na Staroměstském náměstí v Praze probíhá poslední předvolební mítink ODS. V černém obleku, nalíčen jako zombie, přichází překladatel Otakar van Gemund. V ruce třímá obří holubici svírající v zobáku potrhanou vlajku Evropské unie. Ačkoliv se chová pokojně, netrvá dlouho a je v zajetí policistů. Mezi nimi se objevuje stejný muž, který se účastnil letošního "předvedení" antikomunisty Šinágla. Je oblečen v dresu Prague Panthers, odmítá se prokázat policejním průkazem a za své služební číslo hrdě vydává šestašedesátku na dresu.

Proč vlastně policie vysílá na mítinky politických stran policisty v civilu? "Ať už se jedná o shromáždění parlamentních stran nebo občanských sdružení či o sportovní akce... policisté v civilním oděvu plní úkoly ve smyslu zákona," říká tisková mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová. Jedním z jejich hlavních úkolů je prý zabránit například kapesním krádežím. "Civilní" policisté pak údajně mohou "účinněji monitorovat okolí a rychleji předcházet... trestné činnosti." Kdo je onen policista, aktivní při "předvádění" a naprosto pasivní při odhalování své totožnosti? Policie mlčí. "Ne umím to zhodnotit," konstatuje Brožová.

Zasahující "civil" není jediný prvomájový problém policie. Jde také o dalšího zadrženého antikomunistu Martina Dufka. Policie nejprve tvrdila, že spáchal trestný čin "poškozování cizí věci", neboť propíchal nožem pneumatiky služebního vozu. Později policisté výroky zmírnili, nakonec uvedli, že "mladému muži trestný čin neprokázali, a proto z něho nebyl obviněn." Po nezbytných úkonech byl, jak uvedla mluvčí Brožová, propuštěn na svobodu.

Odkud se tedy vzaly údaje, které proběhly novinami i televizními stanicemi, a zpráva podle níž byl mladý muž dozajista pachatelem zmíněného trestného činu? "Jednalo se o prvotní informace, které dostala tisková mluvčí policie z místa události a jež vzápětí po opakovaném naléhání ze strany sdělovacích prostředků poskytla médiím s tím, že policisté předvedli dvaadvacetiletého muže, který je podezřelý z poškození služebního vozu Policie ČR," uvádí Brožová v písemném prohlášení. Stručně řečeno: policie si řádně neověřila, k čemu skutečně došlo.

Ministr vnitra František Bublan (bezpartijní, nominován ČSSD) minulý čtvrtek odpovídal na interpelaci stínového ministra vnitra Ivana Langra; ten požadoval vysvětlení zásahu proti antikomunistickým demonstrantům. Bublan prohlásil, že je vše v pořádku. Inspekce ministra vnitra prý během týdne případ náležitě prověřila a neshledala, že by policie spáchala trestný čin. Policisté bránili pouze právo a pořádek, a tudíž měli povinnost nakládat s rebely tak, jak naložili. Bublan kdysi býval protikomunistickým disidentem.

(Týden)



Zpátky