Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2005


Barvení vlasů může vést k rakovině

Vědci z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny nalezli další důkazy pro tvrzení, že barvení vlasů může způsobovat rakovinu. Badatelé z agentury, která sídlí ve Francii, sledovali 5 000 žen a dospěli k závěru, že lidé, kteří si pravidelně barví vlasy, čelí vyššímu riziku rozvinutí lymfomu, tedy rakoviny lymfatického systému.

Výzkumníci podle zpravodajského serveru BBC News podtrhli, že některé látky byly v 70. letech minulého století z barviv odstraněny poté, co vyšlo najevo, že způsobují zhoubná onemocnění. Vědci však doporučují, aby lidé, kteří jsou nadměrně vystaveni účinkům barviv, například kadeřníci, byli opatrní a kontrolovali si, zda se jim netvoří abnormální otoky. Lymfatická soustava je systém cév, jimiž protéká míza (lymfa), a orgánů spojených s imunitními reakcemi organismu a s tvorbou lymfocytů (druh bílých krvinek).

Vědci z agentury pro výzkum rakoviny informovali o svém zjištění mezinárodní konferenci o maligním lymfomu. Uvedli, že u lidí, kteří si pravidelně barvili vlasy před začátkem 80. let minulého století, bylo riziko vzniku lymfomu oproti těm, kteří to nečinili, vyšší o 20 procent.

Odhaduje se, že v Evropě a v Severní Americe si pravidelně barví vlasy třetina žen a deset procent mužů, kterým je přes čtyřicet.

(ČTK)Zpátky