Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2005


Svatý Václav nemá řetěz

Silvie Blechová

Černé nebe se právě protrhalo, když tři muži uchopili velké šroubováky a dali se do díla. „Jde to ztuha,“ poznamenal jeden z nich. „Potřebovali bychom větší šroubováky,“ utrousil druhý. Přihlížela jim hrstka prokřehlých diváků. I tak může vypadat demontáž mýtů české historie.

Minulé úterý (07. 06. 2005 - pozn. red. CS-magazínu) začala demontáž prvního článku řetězu obepínajícího svými vzhůru trčícími lipovými lístky sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí. Prvním šroubujícím mužem byl šéf pražského magistrátu Pavel Bém (ODS). Hladce oholen a v tmavém obleku tvořil poněkud nesourodou trojici s „generálním guvernérem“ Balbínovy poetické strany Janem Hrdinou v černém fraku a buřince a vlasatým a vousatým Jaroslavem Hutkou. Na rozdíl od upřímné radosti Hrdiny a Hutky, že jim „symbol normalizace“ mizí před očima, byl pražský primátor zdrženlivější. „Není to špatné umělecké dílo,“ prohlásil na adresu překážky, která od počátku 70. let brání lidem přiblížit se k oblíbené a magické „národní“ soše. „A Zdeněk Kolářský je ceněný umělec. Je ale logický argument, který říká, že byl měl být řetěz odstraněn,“ dodal primátor.

Rozebrané články odvezlo auto do Galerie hlavního města Prahy. Hutka jeho odjezd sledoval se spokojeným úsměvem: skončilo snažení, které začal před osmi lety, kdy na svém koncertě požádal tehdejšího primátora Jana Koukala, ať dá řetěz odstranit. (Ačkoliv má všechny pražské sochy spravuje Galerie hlavního města Prahy, o svatém Václavovi rozhoduje magistrát.) Pak se dlouho nic nedělo. Hutka tedy spolu s Balbínovci přikročil k akci – předloni zabalili v rámci „hedvábné vzpoury“ řetěz do vlajek Sovětského svazu, loni se ho chystali pod heslem Do Evropy bez řetězu „prostě odříznout“. Tehdy jim v tom zabránila policie. Zabavila rebelům šest šroubováků a Jiří Hrdina dostal pořádkovou pokutu tři sta korun. I letos to vypadalo, že „zdechlina po komunismu“ zůstane na svém místě a bude vystavena dalšímu ataku Balbínovců – tentokrát se chystali navěšet na řetěz staré boty a hrnce.

Posledního květnového dne ovšem hudebník uveřejnil na svých webových stránkách ostřejší fejeton (v tomto čísle CS-magazínu), v němž se kritizoval Béma a obvinil ho, že slíbil řetěz několikrát odstranit a nikdy to neudělal, ani nereagoval na dopisy, které ho k tomu nabádaly. „Jelikož ten řetěz nikoho nezajímá, primátor také velmi dobře pochopil, že se tím zabývat vůbec nemusí,“ napsal Jaroslav Hutka. „Možná by ten řetěz měl být přece jen vyhlášen českou národní památkou. Připomínkou tuposti, otrockosti a skutečné národní nesamostatnosti.“ A fejeton zabral – Pavel Bém vzal do ruky šroubovák a lidé mají po třiceti letech přístup k symbolu českých dějin.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky